SUR AJANS- Ortağı olan avukat Resul Temur'un bürosunda yapılan usulsüz aramanın tutanağını savcının ismi görülecek şekilde paylaşması nedeniyle Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar hakkında açılan davanın duruşması görüldü. Savcının isminin görülmesi nedeniyle "kamu görevlisini hedef göstermek" iddiasıyla 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın duruşmasında Aktar ve avukatları Resul Temur ve Semra Balyan hazır bulundu.

Diyarbakır’da Burger King Şubesine saldırı anını anlattı Diyarbakır’da Burger King Şubesine saldırı anını anlattı

Uluslararası hukuk örgütleri ve avukatlık meslek örgütlerinin takip ettiği davanın duruşmasında savunma yapan Aktar'ın avukatı Resul Temur, birçok savcının isminin yansıdığı haberleri mahkemeye sundu. İsminin kamuoyu tarafından bilinen bir kişinin isminin yazılı olduğu tutanağın paylaşılmasının suç olmadığı ifade eden Temur, esas hakkındaki savunmalarını ise iddia makamının mütalaasından sonra yapacaklarını söyledi.

Avukat Balyan ise Lawyers for Lawyers (Avukatlar için Avukatlar) tarafından hazırlanan avukatlar haklarıyla ilgili raporu mahkemeye sundu. Raporda avukatlar için verilen uluslararası kararları hatırlatan Balyan, uzman görüşlerinin de olduğu dosyayı da mahkemeye sundu.

Savcı, dosya sunulan belgelerin incelenmesi için mütalaasını hazırlamak için süre talebinde bulundu.

Mahkeme, iddia makamının süre talebini kabul ederek, duruşmayı 28 Haziran'a erteledi.

Kaynak: MA