SUR AJANS- Diyarbakır’da bugün açılışı yapılan 2. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı 23-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Fuar Acilisi Diyarbakir Gastronomi

Fuara bu yıl Mersin ile bölgedeki 10 ilden 104 firma ve kuruluşun temsilcisi katıldı.

2'nci Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na DEM Parti'nin Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları ile diğer ile ve ilçe belediye eşbaşkanları katıldı.

Gastronomi Fuari Diyarbakir Acilis 2024

Öte yandan fuara bölge illerinin dışında Mersin'den katılım sağlandı. Fuara bu yıl valilik ve kaymakamlıklar ise katılım sağlamadı.

Sarya Fuar

Fuarın açılışı sanat ile yapıldı. Sahneyi piyano eşliğinde sanatçı Sarya Ertaş aldı. Ertaş, katılımcılara Kürtçe şarkıları seslendirdi.

Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuar ilki 2022'de yapılmış ve deprem nedeniyle fuara bir yıl ara verilmişti.

Fuar Acilis Diyarbakir Gurme Esbaskanlar

Fuarın açılış programında söz alan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akyıl, Mezopotamya'nın turizm ve gastronomi açısından geniş yelpazeye sahip olduğunu söyledi. 
"Oysa bizim keşfedilmemiş büyük bir alanımız var. 12 bin yıllık tarihînde gastronomi ve turizm açısından Mezopotamya, yapılan her yeni kazıyla tarih yeninden yazılıyor. 
Turizm açısından Mezopotamya, kıyı illeri gibi yeterli ilgiyi görmüyor. Bunun için birbirinden farklı programlar ve çalıştaylar yapılmalıdır.'

Mehmet Kaya Dtso Gurme Fuari

'Gelin bu fuarı bölgenin ortak fuarı haline getirelim ve geliştirelim'

Mehmet Kaya, Mezopotamya'nın turizm ve gastronomi açısından değerli alan olduğunu, bu alanın görülmesi ve yapılan fuarın ortak bir çalışma ile bölge illerine taşınması gerektiğini söyledi.
"Bizim şunu yapmamız lazım. Bu fuara Diyarbakır turizm fuarı demedik. Fuara insanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği Mezopotamya dedik.
3 büyükşehir belediye başkanından şunu talep ediyoruz. Gelin bu fuarı bölgenin ortak fuarı haline getirelim ve geliştirelim. Ulusal ve uluslararası arenedan daha çok katılımcı firmayı bu bölgenin illerine getirelim. Birgün, Mardin'de, birgün Urfa'da, birgün Van ve diğer illerde bu fuarı yapalım yayalım"

Gurme Fuari Diyarbakir Acilis

'Gelin bir ilki gerçekleştirelim'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak ise fuardaki konuşmasında şunları söyledi: 
"Mezopotamyanın kalbine hepimiz hoşgeldiniz. Bu fuarı bizlerle birlikte zenginleştiren tüm katılımcı arkadaşlarımıza ve turizme emek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.
Bu coğrafyanın tüm kaynaklarının gelişmesi ve bu kaynakların istihdama dönüşmesi için bizlere çok görev düşüyor. 
Barışı, önceleyen bir toplumsal birliktelik oluşturmamız gerekiyor. Hepimizin ihtiyaç duyduğu bir yaşama inşaa edebiliriz. Bu anlamda yerel yönetimlere de büyük roller düşüyor. 
8 yıllık kayyım tahribatı nedeniyle şehrimizde birçok sorunun katmerleştiğini biliyor ve bu sorunları hep birlikte aşacağımıza inanıyoruz. 
Yerel yönetimler ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak, bu alanda çalışma yürüten bütün dinamiklere bir araya gelip çaba harcayağız. 
Gelin bir ilki gerçekleştirelim, Diyarbakır, Van, Mardin'de tüm dinamikleriyle eğitim alanlarında İngilizce eğitim perspektifini oluşturalım."

Fuar Konusmalar

Cezaevini polisler bastı Cezaevini polisler bastı

‘Bu fuar toplumsal barış ve adaleti sağlama gücünü barındırıyor’

Fuarın tarihsel önemine değinen Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal, ahlaki politik bilinci yükseltme sorumluluklarının bulunduğunu kaydederek, "Bizim için verimli hilal hiçbir zaman tarihin sayfaları arasında sıkışık kalmayacak. Bu fuar toplumsal barış ve adaleti sağlama gücünü barındırıyor" diye belirtti.

Editör: Haber Merkezi