Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP eski milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın Urfa’dan Ankara’ya taşıdığı Adalet Nöbeti 121’inci gününde “846 gün Urfa’da, 121 gündür Ankara’da adalet için nöbetteyiz. Şenyaşar ailes için adalet herkes için adalet” ve “Adalet” yazılı dövizlerle devam etti. 

Emine Şenyaşar’ın eylemini ziyaret eden Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun açıklamasını tamamlamasına izin vermeyen polisler Emine Şenyaşar ve Gergerlioğlu’na müdahale ederek Bakanlığın girişini barikatlar ile kapattı.

Diyarbakır iş dünyasından Sur’daki saldırıya kınama Diyarbakır iş dünyasından Sur’daki saldırıya kınama

Emine Şenyaşar, yaşadıklarını anlatarak, “Devlet bu mudur? Bu devlet insanları bitirdi. Oğlumu bıraksınlar ben de evime gideyim. Artık bu zulmü kaldıramıyorum. Bize yapılan bu zulmü bütün dünya görüyor. İşte adalet bu, üstlerine kapıları kapatmışlar. Adalet Bakanı, ya istifa et ya da karşımıza çıkıp, ‘elimde değil’ de. Hırsızdan vekil olur mu” diye sordu.  

Gergerlioğlu, Emine Şenyaşar’ın ısrarla adalet aramaya devam ettiğini belirterek, “Emine annenin dilini anlayamayabilirsiniz. Ama yürekten gelen bu sesi hissedebilirsiniz. Üstünde Adalet Bakanlığı yazan binada adalet yok zulümat var. Emine anne Bakanlığının önünde 121 gündür adalet istiyor. Her zaman dediğimiz gibi bu Adalet Bakanlığı’na bir utanç olarak yeter” dedi. 

Gergerlioğlu’nun açıklamasını tamamlamasına izin vermeyen polisler, Gergerlioğlu’na ve Emine Şenyaşar’a engel olmaya çalıştı. Gergerlioğlu engellemelere rağmen, “Ben Adalet Bakanlığı’nda adalet nerede diye sormaya geldim” diyerek Emine Şenyaşar’ın ve Sevinç Çakır’ın adalet aradığını vurgularken Emine Şenyaşar da ağıtlar yakarak oğlunun özgürlüğünü talep etmeye devam etti.  

Emine Şenyaşar’dan etkilenerek 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi sonrasında tutuklanan oğlu için Adalet Bakanlığı önüne gelen Sevinç Çakır da oturma eylemini 40’ıncı gününde sürdürdü. Çakır, bakanlık önünde “15 Temmuz'u kim yaptıysa müebbetti o yatsın, oğluma özgürlük istiyorum” pankartını açtı.

Nöbetin ardından anne Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ile Meclis’e geçti.

Editör: Haber Merkezi