SUR AJANS- Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanması Diyarbakır’da kitlesel bir şekilde protesto ediliyor.

Aralarında siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, Kayapınar ilçesinde bulunan Ceylan AVM önünde bir araya geldi.

Kayyım protestosuna yoğun polis ablukası var. Basın emekçilerinin görüntü alması yer yer engelleniyor.

Alandaki kitle "Amed uyuma iradene sahip çık" sloganları atıyor. 

Kayyim Protestosu Sahin

DEM Parti Diyarbakır Eş Başkanı Abbas Şahin burada yaptığı konuşmada, "Bizler biliyoruz ki, Van'da denedikleri kayyım uygulamasını şimdi Hakkari'de denemek istiyorlar. Sizin hilelerinize diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Kayyım atamasınının topluma hiçbir faydası olmadığı gibi bu politikaların onları tarihin çöp sepetine atılmasına neden olacak. Nasıl ki, hilelerinize diz çökmediysek kayyımlarınıza da geçit vermeyeceğiz. Bu halk onurlu bir haltır ve onurunu kayyım zihniyetine çiğnetmeyecektir" dedi.

'Bu hukuksuzluğu hiç kimse kabul etmez'

DEM Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, kayyım kararının hukuksuz olduğunu vurguladı. Çiftyürek, "Van’da nasıl ki halk hukuksuz kararları kabul etmediyse, bugün de kabul etmeyecek. ‘Eşek bir kez çamurlu yoldan geçse bir daha aynı yoldan geçmez’ diye bir söz vardır. Ancak bunlar üçüncü kezdir aynı yola başvuruyorlar. Colemêrg halkı kendi özgür iradesiyle belediye eşbaşkanlarını seçti. Bu hukuksuzluğu hiç kimse kabul etmez” ifadelerini kullandı.

‘Biz kazanacağız’

Açıklamayı DEM Parti Diyarbakır il eş başkanı Pınar Sakık Tekin okudu.

Uçurumdan atlayan koyunlar ölü bulundu Uçurumdan atlayan koyunlar ölü bulundu

Sakik Tekin Pinar

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“31 Mart yerel seçimlerinde devletin tüm imkân, hile ve tehditlerine rağmen halkımız faşizmi ve talancı zihniyeti açık ve güçlü bir şekilde reddetmiştir. Seçimlerde Türkiye’nin tümünde büyük yenilgiye uğrayan faşizm bundan ders çıkarmamış, hileli seçimlerine rağmen kazanamadıkları belediyelerimize gasp girişimde bulunmuştur. 10 yıllık çöktürme planıyla sürekli uygulamaya çalıştıkları ve dönemin bakanının ‘’talimat ile yaptım’’ ifadeleri bizim için zaten bilinen bir hakikat olsa da toplumun ve uluslararası mecraların önünde küçük düşmekten çekinmeyen faşist devlet aklı için yüz kızartıcı olmamıştır. Toplumda yaratmaya çalıştıkları kutuplaşma, talimat ile çalışan yargı ve devlet kurumları ile birlikte yine acizliğini gözler önüne sermiştir.

Kayyum atamalarının hukuki hiçbir izahatı olmadığını çok iyi biliyoruz. Bunu en başta AKP-MHP şer ittifakı biliyor. Nitekim bir önceki kayyum atamalarında çetelerle kol kola gezen suçişleri bakanı bizzat kendisi kayyum atamaları talimatını Erdoğan’dan aldığını açık beyan etti. Son seçimlerde kazandığımız, kayyumları süpürdüğümüz belediyelerde bu kayyum sisteminin ne kadar hırsızlık yaptığı ne kadar yolsuzluğa bulaştığı, halkın öz kaynaklarının ne kadar çarçur edilerek birilerine peşkeş çekildiğini belediyelerimiz basına ve kamuoyuna paylaşıyor bundan sonra paylaşılacaktır da.

Ülke gelirinin büyük kısmı askeri harcamalara ve özel savaşı derinleştiren politikalara veren faşist iktidar, ekonomide yaşanan krize çare olarak halkın belediyelerine saldırmakta, belediyelerin tüm gelirlerini özel savaşı destekleyen politikalarına akıtmakta ve kendi yandaşlarına peşkeş çekmektedir. Nitekim tüm belediyelerimiz bu kayyum yönetimleri tarafından borç batağına düşürülmüştür.

Değerli halkımız, bizler çok iyi biliyoruz ki bu faşizm yüz yıllık devlet aklının devamıdır. Şark ıslahat planı gizli bir Kürt Anayasasıyken şuanda da bu karanlık ve utanç dolu geçmişlerinden beslenmektedirler. İlk maddesinde geçen Kürd’ün seçilmişlerini, kimliğini doğrudan hedef alan 100 yıllık utanç; toplumun ihtiyacı olan şeyin ‘yumuşama’ değil ‘YÜZLEŞME’ olduğunu bir defa daha göstermektedir.

Faşist devlet aklının tüm pratikleri Kürt kazanımlarına karşı bir saldırı niteliğindedir. Kendi ile beraber bütün halkı yoksulluğa ve geleceksizliğe batırmaya çalışan AKP-MHP faşist iktidarının planlarını yine boşa çıkaracağız ve biz kazanacağız.”

Kayyımlara geçit yok!

Açıklama, “Van’da, Hilvan’da sahip çıktığımız irademize Hakkari’de de sahip çıkıp faşizme geçit vermeyeceğiz. Demokrasiden yana tüm kişi ve kurumlarımızı, kayyumları kabul etmemeye, her yerde bunu ifşa etmeye ve halkın iradesine sahip çıkmaya davet ediyoruz” çağrısıyla sonlandırıldı.

Editör: Haber Merkezi