Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak dönüşü açıklamalarda bulundu. Erdoğan, açıklamasında önceki gün Bahçeli’nin yapmış olduğu 'DEM Parti kapatılmalıdır' ifadesine değindi. Erdoğan'ın Irak dönüşü yaptığı açıklama ise  hem kayyım, hem de DEM Parti’ye yönelik kapatma sinyali olarak yorumlandı. 

DEM Parti, kazandıkları belediyelere yönelik ortaya atılan ‘bayrak ve milli marş’ iddialarını yalanlamış ve ‘Bizim değerler ile hiçbir sorunumuz’ yoktur demişti. Erdoğan ise Irak dönüşü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Diyarbakır'ın mahalelerinde 'toplumsal cinsiyet' eğitimleri başlatıldı Diyarbakır'ın mahalelerinde 'toplumsal cinsiyet' eğitimleri başlatıldı

“İçişleri Bakanlığımız şu anda kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Türkiye'de hepimizi temsil eden değerler vardır. Bunları dışlamak, bunlara saygısızlık etmek, birlik ve bütünlüğümüze kastetmek anlamına gelir ve tabii ki hukuk devletinde bunun da bir karşılığı vardır.

Bunları daha önce de söyledim. Teröre destek vermek, terörle müşterek hareket etmek şüphesiz ki bizim değerler silsilemize saldırıdır ve bununla ilgili olarak da Anayasanın çok açık hükümleri vardır. Türk'ü de Kürt'ü de Laz'ı da Çerkez'i de diğer gruplar da bu ülkenin hür ve eşit vatandaşlarıdır. Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez ve yetmeyecek.

Birliğimize ve bütünlüğümüze böylesine kışkırtıcı eylemlerle el uzatmaya kalkanlara bundan önce hukuk zemininde hangi yanıt verildiyse aynısının ortaya konması sürpriz olmaz. Buna bir defa herkesin hazır olması gerekir. Sayın Devlet Bahçeli’nin yapmış olduğu açıklamalar Anayasa hükmünün icrasından başka bir şey değildir. Aynı durum şu anda benim için de geçerlidir. Anayasa'nın hükümlerini kimler çiğnemeye kalkıyorsa bedelini de ödemeye hazır olmalıdır.”

Erdoğan'dan Bahçeli'ye destek

MHP Genel Başkanı Bahçeli Dün yaptığı bir açıklamada DEM Parti’ye yönelik ağır hakaretlerde bulunmuş ve DEM Parti’nin kapatılması gerektiğini ileri sürmüştü. Erdoğan da bugün yaptığı açıklamada Bahçeli'ye destek verdi. 

Bahçeli dün yaptığı konuşmasında şunları söylemişti:

“DEM Parti hakkında kapatma davasının açılarak bölücü milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması, müfettiş görevlendirilmesiyle oyalanmaktan ve zamana oynamaktan vazgeçilmesi tarihe, ecdada, vatana ve millete namus borcudur. Türkiye Cumhuriyeti’ni sömürge ülkesi veya çadır devleti görenlerin taşıdıkları sorumluluk ne olursa olsun bedel ödemeleri hayat memat konusudur.

İstiklal Marşımıza ve Türk bayrağına düşmanlık besleyen hiçbir işgal artığının Gazi Meclis’te yeri olamaz, demokrasi adına söyleyecek tek bir sözleri dahi bulunamaz.”

Editör: Arif Bulut