SUR AJANS- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapacağı miting öncesi kentte geniş güvenlik önlemleri alındı. Bir gün öncesinde kentin kayyımı Vali Ali İhsan Su tarafından yapılan açıklamada birçok yol ulaşıma kapatıldı. İstasyon Meydanı’na çıkan yollar barikatlarla kapanırken, evlerin üzerine Özel Harekat polisleri yerleştirildi.  Kent genelinde binlerce polis yol güzergahında görevlendirilirken, miting alanı da taşıma ile dolduruldu.

DEM Parti’nin 2 büyükşehir belediyesine müfettiş atandı DEM Parti’nin 2 büyükşehir belediyesine müfettiş atandı

Devlet kurumlarında çalışanlar da miting alanına gelmeye zorlandı. Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda görevli müdürlere attığı mesajla, İŞKUR TYP işçilerinin mitinge katılması yönünde talimat verdiği iddia edildi.  Söz konusu mesaj şöyle: “Değerli arkadaşlar, okul/kurumlarımızda görev yapan tüm İŞKUR personellerinin yarın (27.03.2024 Çarşamba) saat: 10.00'da İlçe Tarım Müdürlüğü önünde hazır bulunmalarının sağlanması, İŞKUR personellerine gerekli bilgilendirmenin yapılması önemle rica olunur."

Üniversite öğrencilerine de “Sevgili öğrenciler Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstasyon Meydanı’nda halkımızla buluşacaktır” mesajı atıldı.

Seyrantepe kavşağında yoğun taşıma

Öte taraftan Seyrantepe Kavşağı’ndan çok sayıda numaralandırılmış araçlarla mitinge taşıma yapıldı. Araçlar üzerinde “Silvan 114, “Kulp 123”, “Kulp 176”, “Hani 38”, “Kocaköy 1” yazılı olsa da plakaların 34, 49, 72, 23, 67 olması dikkat çekti. Özel araçlarla da mitinge taşıma yapıldığı kameralarımıza yansıdı. Zonguldak, Batman, Mardin, İstanbul, Aydın, Erzurum gibi kentlerden de taşıma yapıldı.

Özel bir Diyarbakır otobüs firmasıyla da taşıma yapılırken, firma kendini gizlemek için isminin üzerini AKP’nin miting dövizleriyle kapattı. Miting alanının yakınlarında da, 30 metrede bir barikat kurulurken, katılımcılara Türk bayrağı dağıtıldı. Çarşı boyunca da denetimler üst seviyede oldu.

Okullarda okuyan öğrenciler de miting alanına taşındı. Çok sayıda öğrenci ellerinde bayraklarla okullardan çıkarılıp, mitinge taşındı.

Kaynak: MA