Bianet'in basından derlediği verilere göre erkekler, Eylül 2023’te en az 42 kadını ve bir çocuğu öldürdü.

Erkekler, en az 66 kadına şiddet uyguladı, dokuz kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 11 kadını taciz etti.

Erkekler, Eylül’de en az 42 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 26 idi. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Özbekistanlı, biri Rusya, biri de Azerbaycanlıydı. Erkekler, en az sekiz kadını koruma kararına rağmen öldürdü. Bazı failler ( 2)  hapishaneden çıkıp kadınları öldürdü. Kadınları öldüren erkeklerden biri “korucu”, ikisi de “polisti".

Tahir Elçi Davasında dosya mütalaa için savcılığa gönderilecek Tahir Elçi Davasında dosya mütalaa için savcılığa gönderilecek

Erkeklerin Eylül’de öldürdüğü kadınlar

Anastasia Emelianova, Ayfer Akbay, Ayşe A., Berno Adilova, Birsen T., Cansu Dönmez, Cemile G., Çiğdem Demir, Damla D., , Edanur Çoban, Emine Y., Ezgi Gülizar, Fatma Ö., Fatma Y., Fatoş Çetin, Gülseren G., Hatice Abdullah, Kızhanım D., Medine Y., Meliha Uludağ, Mislina Ölmez, Nadire G., Nazife Çetinkök, Nazik Bartan, Nazlı K., Nurgün Demir, Özlem K., Özlem Yürük, Peri D., Rebia Gül Arı, S.G., Saadet Ölmez, Sabriye B., Safiye Vardar, Semra Ö., Sıddıka A., Yeliz K., Zehra A., Zehra G., Zeliha A., Zeliha Ö., Zhala Baghırova.

Taciz

Eylül’de erkekler en az 11 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ayda 16 idi. İki taciz sistematikti.

Erkekler, sekiz kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. İki kadını da video fotoğraf çekerek taciz etti. Erkekler bir kadını da cinsel organını göstererek taciz etti.

Erkekler, 11 kadını, hastane, market, konfeksiyon, toplu taşıma aracı gibi ev dışı alanlarda aciz etti.