Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak’a gerçekleştirdiği ziyaretin üçüncü gününde Hewlêr’de Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Fidan, ardından Başbakan Mesrur Barzani ile bir araya geldi. Yapılan bu görüşmenin ardından Fidan ve Mesrur Barzani, düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Mesrur Barzani, Fidan ile görüşmelerinde Türkiye ile ikili ilişkilerinin yanı sıra bölgenin petrol ihracatı ve ekonomi konularını ele aldıklarını ifade ederek, “Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasal haklarımız çerçevesinde bütün tarafların çıkarlarına hizmet edecek şekilde çözülmesini arzu ediyoruz. Aynı zamanda bölgedeki güvenlik meseleleri hakkında da fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Fidan, Hewlêr ziyaretlerine dair şu ifadelerini kullandı:

“Sayın Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani ile sabah buluştuk. Şimdi de Sayın Başbakan ile hem ikili hem de heyetler arası görüşmelerimiz oldu. Kendilerinin de ifade ettiği gibi görüşmelerimiz esnasında başta terörle mücadele olmak üzere enerji, ekonomi, ticaret ve bir çok konuyu masaya yatırma ve gözden geçirme imkanımız oldu. Bildiğiniz gibi, Erbil, Irak’ın sıkıntılı yılarında her zaman bir istikrar ve güvenli şehri olarak devam etmiştir. Bu istikrar, güvenlik ve ekonomik kalkınmanın devamının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bunun devamı için Erbil yönetimine her türlü yardım ve desteği yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Özellikle kendilerine terörle mücadelede Türkiye’yle göstermiş oldukları işbirliğinden ötürü de teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Terör belasından kurtulmak için yapacağımız çok iş var. Biliyorsunuz Türkiye’de bu meselenin büyük ölçüde hal ettik.

Eski milletvekili Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi Eski milletvekili Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi

Gerek Bağdat yönetimi, gerek Erbil yönetimi PKK’yı Irak topraklarından temizlemekte oldukça kararlı bulduk. Bunun için de ayrıca memnunuz, biz de elimizden gelen bütün desteği bu makamlara vereceğiz”