Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 2010 yılında GAP projesi çerçevesinde DSİ tarafından Dokuzçeltik Mahallesi'nde arazileri kamulaştırılan köylülere takas yoluyla Kayapınar ilçesinde tapulu arazi verildi. Şikayetler üzerine tapulara ihtiyati tedbir konulan köylüler, soruna çözüm bulunmadığı gerekçesiyle iki ilçe ve köylerine giden sulama kanalını kapattı.

2010 yılında Yenişehir ilçesi sınırlarında bulunan Dokuzçeltik Mahallesi'nde köylülerin arazisi kamulaştırıldı. Buna karşılık trampa yoluyla arazi sahiplerine Kayapınar ilçesinde yer alan Cücük Mahallesi'nde hazineye ait arsa ve tapuları verildi. Cücük Mahallesi sakinleri ise arazinin tarıma uygun olmadığı ve arsanın mera alanı olduğu gerekçesiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına şikayette bulundu. Şikayet talebi üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reform Müdürlüğü, arazinin kullanımına kısıtlama getirerek 9 çeltik köylülerine verilen arazinin tapularına kısıtlama getirdi.

Tapularına kısıtlama getirilmesinden ötürü mağduriyet yaşadıklarını savunan arazi sahibi Zülküf Güzel, “2010 yılında bizim arazimizden DSİ’nin kanalı geçti. Bu kanalın arazimizden geçmesi dolayısıyla bize takas yoluyla Cücük Mahallesi’ndeki arazi devredildi. O dönemde bizim arazilerimiz verimli ve sulu araziydi. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kanalı geçtikten sonra arazilerimiz ikiye bölündü. Böylelikle takas yoluna gidildi. O dönemlerde burası taşlık, mera alanıydı. Devlet bize burayı verdi, biz de kabul ederek burayı aldık. Tapumuzu aldıktan 7 yıl sonra buranın köylülerinden bazıları gidip şikayet talebinde bulundu. Sebebi ise buranın mera arazisi olduğundan ötürü tapu verilmesinin yanlış olduğunu söylemişler. Bu başvurularının sonrasında mahkeme 2017 yılında bizim tapularımıza ihtiyati tedbir koydu. Böylelikle önceki arazilerimiz de elden gitti, şimdiki arazimize de ihtiyati tedbir konuldu. Şu an burada 15’e yakın kişi mağdur durumda. Elimizdeki tapunun hiçbir hükmü yok. Ne satabiliyoruz, ne de alabiliyoruz. Aynı zamanda ektiğimiz arazilerden de mahrum kaldık” dedi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz