Iğdır'da çıraklarını yerde süründüren berbere ev hapsi Iğdır'da çıraklarını yerde süründüren berbere ev hapsi

Kırşehir’de başlatılan soruşturma kapsamında Ankara’daki evine yapılan baskınla gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Fırat Can Arslan’ın ifadesi hala alınmadı.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Arslan ile görüşen avukatları, soruşturmayla ilgili bilgi verdi. Arslan hakkında 2022 yılında Konya’da açılan bir soruşturma kapsamında işlem başlatıldığını belirten avukatlar, dosyanın daha sonra “yetkisizlik” kararıyla Kırşehir’e gönderildiğini ifade etti. Arslan’a “Suç ve suçluyu övmek” suçlamasının yönetildiğini aktaran avukatlar, söz konusu suçlamaya delil olarak ise sanal medya paylaşımlarının gösterildiğini söyledi.

Sanal medya paylaşımları ile suçlanıyor

Arslan’ın 22 Nisan 2022 tarihinde Kürdistan Gazetesi’nin ilk sayısının çıkarıldığı gün dolayısıyla tutuklu gazetecilerin fotoğrafıyla yaptığı paylaşım ile 9 Ekim 2022’de MA’nın Kürt siyasetçi Hatip Dicle ile yaptığı röportajın haber paylaşımı “Suç ve suçluyu övmek” suçlamasına gerekçe gösterildi.

Soruşturmayı yürüten savcının TEM Şube’ye giderek Arslan’la görüştüğü ve mesleğini sorduğu da belirtildi.

Yüksekdağ’ın şiir kitabı alındı

Öte yandan Arslan'ın evinden birçok kitabın yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın şiir kitabı da alındı. Arslan'ın durumunun iyi olduğunu ifade eden avukatlar, yarın adliyeye çıkarılmasının beklendiğini aktardı. (Kaynak: MA)