Açık tanık Ümit Akbıyık’ın 669 kişi hakkında verdiği ifadeler doğrultusunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla başlattığı soruşturma kapsamında 25 Nisan’da 216 kişi hakkında gözaltına altı kararı çıkardı. Gözaltına alınan 190’ın üzerinden kişiden yaklaşık 50’si tutuklandı. Üzerine ifade verilen gazeteci Hakkı Boltan hakkında soruşturma yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Boltan hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

Suç unsurları oluşmadı

Savcılık takipsizlik kararında, Akbıyık’ın verdiği ifadeler kapsamında gazeteci Boltan’a yöneltilen “örgüt üyeliği” suçu unsurlarının oluşmadığına dikkat çekildi. Kararda, yargısal kararlarda, “örgüte üyelik” suçunun oluşabilmesi için örgütle organik bağ kurulması ve kural olarak süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gerektiren eylem ve faaliyetlerde bulunulmasının arandığı hatırlatıldı. Kararda, “örgüte ait kamplarda siyasi veya silahlı eğitim almanın, kod adı kullanmanın, yakalanmamak için sahte isim ve pasaport kullanmanın, örgüte öz geçmiş raporu vermenin, örgütün faaliyetleri doğrultusunda ders almanın ve örgüte eleman temin etmek” gibi eylemlerin silahlı örgüt üyeliği kabul edilebilecek eylemler olduğu ileri sürüldü.

Bin 400 yıllık Ulu Cami’deki kazı için Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunacak Bin 400 yıllık Ulu Cami’deki kazı için Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunacak

 Yeterli delil elde edilemedi

 “Kişilerin lekelenmeme hakkı” ile “Eksiksiz soruşturma ve tek celsede duruşma” haklarına işaret edilen kararda, Boltan’ın “örgütle organik bağ kurduğuna, süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gösterecek şekilde örgütsel faaliyette bulunduğuna yönelik …yeterli delil elde edilemediği”nden kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği belirtildi. (Kaynak: MA)