SUR AJANS- Kobane Davasında hakkında 12 yıl ceza verilen ve yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye dilen Gültan Kışanak Diyarbakır’a geldi.

Gultan Kisanak Diyarbakir Karsilama 2024

Kışanak, Diyarbakır Havalimanında sevgi gösterileriyle karşılandı. Kışanak’ı Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkanları Serra Bucak, Doğan Hatun, Mardin Büyükşehir Eş Başkanı Ahmet Türk ve partililer karşıladı.

Mahkeme, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Ayhan Bilgen, Aysel Tuğluk, Bircan Yorulmaz, Gülser Yıldırım, İbrahim Binici, Can Memiş, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Emine Beyza Üstün ve Sibel Akdeniz hakkında tüm iddialar yönünden beraat kararı verdi.

Bakanlık neden belediye eşbaşkanlarına yurt dışı yasağı koydu? Bakanlık neden belediye eşbaşkanlarına yurt dışı yasağı koydu?

Kocaeli 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak 7,5 yıl sonra tahliye edildi.

Kobane Davası’nda Kışanak hakkında “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak" iddiası yönünden beraat kararı verildi. "Örgüt üyeliği" iddiası gerekçesiyle 8 yıl ceza verildi. Ceza yarı oranında arttırılarak 12 yıla çıkarılarak tahliye kararı verildi.

Dün gece cezaevinden tahliye olan Gültan Kışanak bugün Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır Havalimanında Kışanak sevgi gösterileriyle karşılandı.

‘Kobani bir vicdan sorunuydu’

Havalimanında açıklama yapan Kışanak, “Eksik geldik. Bütün arkadaşlarımızı özgürlüğüne kavuşturuncaya dek biz de özgür değiliz. Kobani bir vicdan sorunuydu. Sonrasındaysa Kobani kumpas Davası bir vicdan sorunu olarak önümüze getirildi. Hala da böyle devam ediyor. Bir kez daha biz vicdanı ve vicdansızlığı tartma, anlama, görme imkanı bulduk” dedi.

Kışanak, Havalimanından il binasına geçecek.

Editör: Haber Merkezi