İzmir'de, “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlaması, Konak Gündoğdu Meydanı'nda binlerce kişinin katılımıyla başladı.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren alana  gelen yurttaşlar, "Biji Newroz", "Jin jiyan azadi", "Faşizme karşı omuz omuza" "Biji tekoşina gela" ve "Direne direne kazanacağız" slogan ve zılgıtları eşliğinde alana giriş yaptı.

Newroz'un başladığı saatlere kadar polis kontrol noktalarında bekletilen yurttaşlar, bu yıl üst aramasının ardından alana giriş yaptı.

Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı

"Newroz piroz be", "Berxwedan jiyane", "Emeğin, özgülüğün ülkesini yeniden kurmak için geliyoruz" dövizlerin taşındığı alanda HDP, Yeşil Sol Parti ile çok sayıda siyasi partinin bayrakları açıldı ve katledilen Deniz Poyraz'ın fotoğrafları taşındı.

Newroz alanında seçim masaları kurularak seçimde yer alacak kişilerin isimleri not ediliyor.

İsyan ve öfke

Bu yıl İzmir Newroz alanından Maraş merkezli meydana gelen depremler nedeniyle isyan ve öfke yükseldi. Gündoğdu Meydan'ında halk iktidara öfke yağdırıyor. 

Depremde hayatını kaybedenlerin anısına, matemi temsil eden defne dalları taşındı. Newroz programı deprem bölgesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başlayacak. 

Adliyenin önünde kadına silahlı saldırı Adliyenin önünde kadına silahlı saldırı