SUR AJANS- İçişleri Bakanlığı, 31 Mart seçimlerinde yüzde 48.92 ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Belediye Eşbaşkanlığı görevine seçilen Mehmet Sıddık Akış’ı görevden uzaklaştırarak, yerine kayyım atandığını açıkladı. Gözaltında tutulan Akış'ın görevden alınmasına, halen yargılaması devam eden bir "KCK Davası" ile yeni açılan soruşturma gerekçe gösterildi. Akış'ın yerine kayyım atanmasına gerekçe yapılan davanın iddianamesini yazan savcı D.Y.'nin "FETÖ'den arananlar" listesinde olduğu ortaya çıktı. Hakkında yürütülen ve gözaltına alınmasına gerekçe yapılan soruşturmanın içeriği ise bilinmiyor. 

İkinci kez kayyım olarak atandı

Bakanlık, Akış'ın yerine Vali Ali Çelik'i kayyım olarak atadı. Vali Çelik, 31 Mart yerel seçimlerinden önce de belediye kayyımıydı. Çelik, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olarak bilinen isimlerden. İçişleri Bakanlı Ali Yerlikaya döneminde 10 Ağustos 2023 tarihinde Kütahya’dan Hakkari'ye atandı. Aynı zamanda belediyeye kayyım oldu. 

Siverek hayvan pazarında silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Siverek hayvan pazarında silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı

Çelik, Rize/İyidere ve Burdur/Kemer'de kaymakam vekilliği; Dersim/Mazgirt, İzmir/Kiraz, Yozgat/Akdağmadeni ve Diyarbakır/Bismil'de kaymakamlık yaptı. 6 Eylül 2010 ile 2 Ekim 2018 tarihleri arasında Mülkiye Teftiş Kurulu emrinde Mülkiye Başmüfettişliği görevinde bulundu. Çelik, 23 Ağustos 2017 ile 5 Ekim 2018 tarihleri arasında vekâleten Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 27 Eylül 2018’de İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü olarak görev yaptı.

10 Haziran 2020 tarihinde Kütahya'ya vali olarak atandı. Bu süreçte Soylu ile yakın çalışmaya devam etti. Yerlikaya'nın göreve gelmesiyle Hakkari'ye hem vali hem de kayyım olarak atandı.

Kayyımın tahribatları

Çelik, kısa süren kayyımlığı döneminde belediyede ciddi tahribatlar yarattı. Yaşanan tahribatlar da, dün yerine kayyım atanan Akış tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Eşbaşkanlar Viyan Tekçe ve Mehmet Sıddık Akış, 14 Mayıs'ta düzenledikleri basın toplantısında kayyım Çelik'in usulsüzlüklerini tek tek sıraladı.

Buna göre; kayyım Çelik döneminde birçok kamu görevlisi ve AKP yöneticisi HAK-BEL sendikası üzerinden işe alındı. Belediye ihalelerinin çoğu AKP’ye yakın firmalara verildi.

31 Mart seçimlerinde AKP'den aday olan İsmet Ölmez'in kampanyası için de belediye bütçesinden ciddi bir harcama yapıldı. Belediye kasasından 29 milyon 939 bin 764 TL AKP'li Ölmez için harcandı.

Mart ayında doğrudan temin miktarı 796 milyon 728 bin TL olarak tespit edildi. Seçimden önceki bir aylık süreçte toplamda 56 milyon 446 bin 583 TL belediye bütçesinden farklı kalemlere harcandı.

Kayyım Çelik, belediyeyi toplam 315 milyon 705 bin 77,13 TL borçlandırdı.

Kaynak: MA