Hakkari Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası adına tescil edilen Hakkari kilimi ile birlikte kente ait coğrafi işaret tescil edilen ürün sayısının 9'a yükseldiğini duyurdu.

Hareket halindeki tırın lastikleri yandı Hareket halindeki tırın lastikleri yandı

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, kentin önemli kültürel değerlerinden olan el dokuması kilimlerin, renkli motif ve sembolleri yöre kültürünü yansıttığı ifade edildi. 

Tescilli ürün sayısı 9’a yükseldi

Geçmişten bugüne kadar yöredeki doğal ürünlerle dokunan ilin en önemli kültürel unsurlarından kilimlerin Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaret tescilinin yapıldığı aktarılan açıklamada "Hakkari kilimi ve bu kilimlere işlenen canbezar, sehvani, gülsarya, herki, samari, luleper, simkubik, cilgul, gulhezar, halitbey, keskener, sine, gülçin, gülsivan, hevçeker motiflerinin Hakkari'ye özgü olduğu tescil edildi. Yönetim Kurulu Başkanlığını Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık'ın yaptığı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının desteği ile Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası adına tescil edilen kilimle kentteki tescilli ürün sayısı 9'a yükseldi" denildi.