SUR AJANS- Yurttaşlar, kazaya davetiye çıkaran yolun yapılmasını istiyor.  Hakkari’nin Derecik ilçesinden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne açılan karayolu, 37 yıldır tek şeritli ve çukurlardan geçilmiyor.

Derecik yolu Şemdinli’ye 65, Yüksekova’ya 110, Hakkari merkeze ise 190 kilometre uzaklıkta. Şemdinli ile Derecik ilçeleri arasında bulunan yolda trafik kazaları eksik olmuyor. 65 kilometre uzunluktaki yolun sadece yaklaşık 5 kilometresi kullanılabilir durumda. Geriye kalanı çukurlarla dolu ve kazalara davetiye çıkarıyor.

Yeni yol talebi

37 yıldır yolları tek şeritli ve çukurlarla dolu olmasına Derecikliler tepki göstererek, yetkililere çözüm çağrısında bulundu. Her iki ilçe yolu arasında bulunan Zerene köyünde yaşayan Reşit Sungur, “37 yıldır bu köyde yaşıyorum ve 37 yıldır bu yollar aynı. Bu halk için yeni bir yol yapılmalı, yolu sıfırdan inşa etmeleri gerekiyor” dedi.

'Yollara yama yapmak çözüm değil'

Zerene köyünde yaşayan Selim Sungur da, “Yıllardır, doğru düzgün bir asfalt yapılmamış. Her seferin de karayollarına bağlı ekipler buraya gelip yama yapıp gidiyorlar. Yama yapılması sadece yersiz masraftır. Yapılan yamalar birkaç gün sonra tekrar kalkıyor. Yollar yine çukurlu hale dönüyor. Yolun tamamı kasis ve virajlarla dolu. Bu yola ne araba ne de başka bir şey dayanmaz” diye konuştu.

Karacadağ eteklerinde bahar renkleri Karacadağ eteklerinde bahar renkleri

'Trafik kazasına neden oluyor'

Şemdinli’ye her gidişin de aracının hasar gördüğünü belirten Sungur, “Her çukura çarpmak yeni bir masraf demek. Masraflar yüzünden şehir merkezine gidip gelemiyoruz. Yoldaki çukurlar nedeniyle defalarca trafik kazaları yaşandı. Tek talebimiz yolların yapılması. Karayolları masraf yapıyor ama yapılan yama masrafı boşu boşuna. Yolda sürekli kazalar yaşanıyor. Uluslararası bir yol olmasına rağmen dar ve tek şeritli. Günde onlarca TIR geçiyor küçük araçların geçişi daha da zorlu oluyor. Eğer istenirse bu yollar en kısa sürede yapılır. Devletin imkanı var ama yapan yok” tepkisinde bulundu.

Editör: Haber Merkezi