SUR AJANS- Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı bugün kentte "Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz" şiarıyla miting düzenleniyor. Onbinlerce kişini katıldığı miting, Tekser Mahallesi'ndeki otogar alanında gerçekleştiriliyor. Saygı duruşuyla başlayan miting, konuşmalarda devam ediyor.

Kayyim Mitingi Hakkari

Tekçe: Direneceğiz

DEM Parti İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, teşekkür konuşması yaptı. Hakkari Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe ise, 19 yıl 6 ay cezaevine gönderilen Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akkış ve tutsaklara selam gönderdi. Kayyımlar eliyle Kürt halkına düşman hukuku uygulandığını ifade eden Tekçe, “Bu kararlar adliye binasından değil, AKP genel merkezinde alınıyor. Kayyım olarak atanan vali, bu kentte kara leke olarak geçecek. Bu halk sizi istemediğini bir kez daha gösterdi. Halkımız sonuna kadar irade gaspına karşı direneceğiz. Çiftliğe çevirdiğiniz bu kenti sizden alacağız. Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz” dedi. Tutuklanan Akış’ın kısa mesajı da okundu.

Kayyim Karsiti Miting Hakkari Dem

Ardından mitinge gelen parti temsilcileri birer konuşma yaptı.

Hocaoğulları: Halkın iradesinden korkuyorlar

Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hocaoğulları: “Bu darbe Hakkari’ye değil, emeğe, barışa, demokrasiye yöneliktir. Burayı bir Türkiye buluşmasına çevirenlerleri selamlıyoruz. Kürt halkı kendi geleceğini belirleyen ve mücadele eden bir halktır. Kürt halkı kayyım siyasetini etkisizleştirmiştir. Kayyıma karşı mücadeleyi büyütmek için tüm halklarımız bir araya gelmelidir. Halkımızın iradesinden korkuyorlar ve halkımızın onların kokuşmuş iktidarını yerle bir edeceğini çok iyi biliyor. Mücadelemiz devam edecektir. Yaşasın halkların kardeşliği” dedi.

Tekin: Bize düşen direnmektir

EMEP Bölge Temsilcisi Ergin Tekin de “Bir seçim yaşadık ve iktidar hemen iradeyi tanıyacaklarını söyledi ama aynı gün Van’a kayyım atamaya çalıştı. Ama direniş karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. Normalleşme ve yumuşamadan söz ettiler ama bunların politikaları budur. Kürtler nerede seçime girse ve eşitlik istese karşısında duruyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar yenilecekler, yine yenilecekler. Bu ülkenin güvenlik sorunun kaynağı AKP’nin politikalarıdır. Bize düşen tek şey direnmektir”  ifadesinde bulundu.

Uğurtekin: Bu politika kaybetmeye mahkumdur

Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin: “Atanan kayyımla AKP yumuşama masallarını gidip başka yerde anlatsın. Bu kayyım politikası halkların mücadelesi önünde kaybetmeye mahkumdur”

Çoban: Başaramayacaklar

Türkiye İşçi Partisi MYK üyesi Fırat Çoban, ise şunları söyledi: “Memleketin dört bir yanı hukuksuzla doludur. Hırsızlar dışarda ama bu ülkeyi savunanlar içerde. İŞİD’e yol verenler dışarda ama kadın, yaşam, özgürlük diyenler içerdeler. Wan’da başaramadılar, burada başaramayacaklar. Silahların, kayyımların gölgesinde yumuşama olmaz, mücadele olur. Şiddetle halkımızı baskı altına almaya çalışıyorlar. Size Hakkari’de tarih yazdırmayacak, sizi tarihe gömeceğiz.”

Konak: Halk kayyımları istemiyor

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Evrim Konak, “Yüzyıldır Kürt halkının yaşam hakkı elinden alınmaya çalışılıyor. Ama Kürt halkının mücadelesi sınırları aştı ve dünyaya yayıldı. Bugün kayyımlarla Kürt halkının iradesini gasp etmeye çalışıyorlar. Bu halk 8 yıldır kayyım istemediğini onlara sandıkta gösterdi. Asıl suçu kendilerinin işlediğini bilmiyorlar. Tüm baskı ve saldırılara rağmen halk kayyımları istemiyor. Kolluk gücünü belediye binası önüne yığarak faşizm gölgesinde bu halka hizmet edemezsiniz” dedi.

Gözen: Direnmeye devam edeceğiz

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen: “Bitmedi zulümleri, bitme kayyımları, bitmedi insanları içeri atmaları. Biz de bitmedik. Direndik ve direnmeye devam edeceğiz. Önümüze sandık koyacaksınız ama çıkan sonucu beğenmeyeceksiniz. Bu mu hukuk? Hukuk çocukları panzerlerle ezmek mi, insanları cezaevine atmak mı? Burada bir hukuk yok. Nasıl direndik ve kazandıysak yine yana yana geleceğiz ve kazanacağız. Burada uygulamaya konulan hukuku değiştireceğiz, değiştirmek zorundayız. Demokratik cumhuriyet ve anayasayı mutlaka bu ülkede getireceğiz. Bu sömürge memuru kayyımlara karşı Kürt halkının iradesini savunmak herkesin görevidir” diye ifade etti. 

Konukçu: Hesap soracağız

Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu: “Kürt halkı herkese mücadele dersi veriyor. Kürtler tüm Türkiye’ye moral veriyor, umutlarını diri tutuyorlar. Bunlar sadece kayyım atamıyorlar, insanlara açlıktan ölün diyorlar. Kürt halkının iradesi de emekçinin ekmeği de bizim mücadele gerekçemiz. Mücadele birliği ile bu hırsız ve yağmacılardan hesabını soracağız”

Çiftyürek: Seçim sonucu tanınmıyor

Diyarbakır’daki kobay iddiası yargıya taşındı Diyarbakır’daki kobay iddiası yargıya taşındı

KKP adına konuşan Sinan Çiftyürek: “İktidar Kürt halkının iradesini tanımıyor. Batıda seçim sonuçlarına saygı duyuyor ama Kurdistan’da bunu kabul etmiyor. Ankara’nın iradesini tanıyor ama Wan’ın Amed’in, Colemêrg’in iradesini tanımıyorlar. Bizim belediyelerimiz halkımıza açıktı ama kayyım atadıktan sonra orası halka kapatıldı” diye belirtti.

Editör: Haber Merkezi