Dicle Üniversitesi Başhekimliği ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında 16 Haziran’da imzalanan protokol sonrası Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği, TÜHİS’ten yazı gelmediği için maaşların zamlı ödenmeyeceğini bildirmesi üzerine DİSK DEV Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Şubesi ile Diyarbakır İl Temsilciliği ve üyleri tepki amaçlı hastane kampusunda açıklama yaptı.

Açıklamayı okuyan DİSK DEV Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Şube Sekreteri Ümit Umdu, şunları söyledi: 

Ülkemiz çok uzun süredir yüksek enflasyon rakamları ile boğuşmaktadır. Biz emekçiler olarak enflasyonla karşılaştırılamayacak düzeyde yapılan göstermelik artışlarla yüksek enflasyon karşısında hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Bugün kamu yerlerinde yapılan toplu iş sözleşmeleri ile asgari ücret arasındaki fark giderek azalmaktadır. Toplu-iş sözleşmesinden kaynaklı 3-5 ay asgari ücretten yüksek maaş alırken; asgari ücrete yapılan zamlarla birlikte yeniden asgari ücret seviyesine çalıştığımız kısır bir döngünün içerisindeyiz.

Dicle Üniversitesi’ni de temsil eden işveren Sendikası TÜHİS aracılığı ile uygulamaya sokulan bu toplu iş sözleşmesi düzeni bizlere asgari yaşam koşulları sunmaktadır.

Değerli mesai arkadaşlarımız; Başhekimlik paylaştığı mesajda TÜHİS ‘ten yazı gelmediği için zamlı ödemenin yapılamayacağını duyurmuştur.

Toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikası ilgili sözleşmeyi kuruma iletmiş olmasına rağmen kurumun TÜHİS ‘ten gelecek yazıyı beklemesi mağduriyet oluşturmaktadır. Toplu iş sözleşmesi tarafı olan sendika kendi kasasına giren aidat dışında başka bir kaygısı olmadığını maalesef bir kez daha göstermiştir. TÜHİS’in yazıyı ulaştırması için görünürde bir çabası olmadığı gibi hala imzaladığı sözleşmeyi bizlere duyurmamış, açıklamamıştır! Madem imzanızın arkasında durmayacaksınız o zaman Ankara’ya neden koşa koşa gidiyorsunuz? Madem imzanızın arkasında durmayacağınız bir sözleşme imzalıyorsunuz neden hala hastanede “yetkili” diye dolanıyorsunuz. Sağlık işçilerinin umudu DİSK Dev Sağlık İş Sendikası olarak hiçbir menfaat beklemeden çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bugün bu tablo “ama onların, DİSK’ in yetkisi yok” diyenlere en güzel cevaptır!

Editör: Ali Abbas Yılmaz