Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Özak işçilerine destek Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Özak işçilerine destek

Gazze Şeridi'nden sabah saatlerinde İsrail'e çok sayıda roket fırlatıldı. Roketlerden bazıları, İsrail ordusuna ait "Demir Kubbe" hava savunma sistemlerince Aşkelon kentinde imha edildi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, "Aksa Tufanı" adıyla operasyon başlattıklarını, ilk aşamada İsrail kentlerine 5 bin roket ve havan fırlattıklarını duyurdu.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 22 İsraillinin öldüğünü, 545'ten fazla yaralı olduğunu açıkladı.

İsrail'den 'savaş alarmı'

“Savaş durumu alarmı” ilan eden İsrail ordusu, İsrail'in orta kesimleri ile Tel Aviv bölgesindeki siren sistemlerinin aktif hale getirildiğini ve Gazze Şeridi'ne doğru saldırı başlattığını duyurdu.

Gazze-İsrail sınırındaki çatışmalarda yaralanan ve ölen İzzeddin el-Kassam Tugayları mensupları, bölgeden uzaklaştırılarak Gazze Şeridi'ne getirildi.

İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını, operasyonun adının "Demir Kılıçlar" olduğunu duyurdu.

Haaretz'in haberine göre, İsrail polis şefi, "Savaş halindeyiz. Gazze Şeridi'nden büyük bir saldırı altındayız. Şu anda 21 aktif yüksek çatışma noktası var" dedi.

‘Kendimizi savunacağız’

İsrail Savunma Bakanlığı sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Ülkenin dört bir yanındaki İsrailliler Şabat ve Simchat Tora tatilinde bu sabah sirenlerin çalmasıyla ve Hamas'ın Gazze'den onlara roket atmasıyla uyandılar. Kendimizi savunacağız" dedi.

Hamas, silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından başlatılan “Aksa Tufanı” operasyonu kapsamında Gazze'nin güneydoğusundaki İsrail’e ait Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı ile çevresindeki askeri noktanın ele geçirildiğini açıkladı.