İstanbul ve Ankara’da yapılan açıklamalarla hasta tutukluların yaşadığı sorunlara dikkat çekildi. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, eylemlerinin 476. ’inci haftasında bir kez daha bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde yapılan açıklamaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Wan Milletvekili Sinan Çiftyürek ve HEDEP il yöneticileri de katıldı. Açıklamada “Tedavi haktır, engellenemez. Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartı açıldı. Bu hafta Kırşehir Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan hasta tutuklulardan Mehmet Salih Filiz’in sağlık durumuna dikkat çekildi.

Açıklamada konuşan İHD Ankara Şubesi yöneticisi Neylan Solmaz Saçılık, hasta tutuklu Filiz’in sağlık durumu her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, “1976 doğumlu olan Mehmet Salih Filiz, Diyarbakır D Tipi cezaevinden, deprem riski gerekçesiyle Kırşehir Yüksek Güvenlikli Cezaevine zorunlu sevk ile getirilmiştir. Filiz’in yaşamını zorlaştıran sağlık sorunları bulunmaktadır ve bu hastalıklar ömür boyu devam edecek hastalıklardır. Anklikozan Spondolit hastasıdır. 2013 yılında bu hastalığı nedeniyle ve kardiyoloji bölümünde yapılan tetkikler sonucunda yüzde 61 oranında engellilik raporu verilmiştir” dedi.

Filiz’in birçok kronik rahatsızlığının olduğunu söyleyen Saçılık, “Migren hastasıdır. Son dönemlerde yüksek tansiyon hastalığı teşhisi konulmuştur ve sürekli tansiyon ilacı kullanıyor. Yine son dönemlerde meydana gelen artan kalp atışlarından dolayı da sürekli olarak dilaltı hapı verilmiştir” diye konuştu.

Urfa'da kadın işçiler, baskı ve mobbinge karşı eylemde Urfa'da kadın işçiler, baskı ve mobbinge karşı eylemde

Filiz’in cezaevinde sağlığa erişemediğini aktaran Saçılık, Filiz’in derhal tedavisini yapılması gerektiğini altını çizerek, “Filiz’in, sağlık sorunlarının giderilmesi, tetkik ve tedavilerinin kesintisiz yapılmasını, havalandırma saatinin oldukça kısıtlı olduğu ve sağlık sorunlarını artıyor. Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevine sevk edilerek ailesine yakın ve gün boyu havalandırmasının açık olduğu bir yere sevk edilmesini talep ediyoruz. Tekrar raporlarının aldırılarak iyileşinceye kadar infazının ertelenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu ise her hafta düzenledikleri “F Oturması” eyleminin 604’üncüsünü dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 70 yaşındaki hasta tutuklu Cemal Tanhan’ın durumuna dikkat çekildi. Birçok insan hakları savunucusu ve hasta tutuklu yakınlarının katıldığı açıklamada, “Tedavi haktır engellenemez” ve “Cemal Tanhan serbest bırakılsın” pankartı taşınırken, sık sık “Hasta tutuklular serbest bırakılsın” ve “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” sloganları atıldı.

Açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Şubesi Sözcüsü Meral Nergiz Şahin yaptı. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin gelinen noktada tutukluların yaşamını tehdit ettiğini belirten Şahin, tutukluların tedavi ve sağlığa erişemediğini, sosyal haklarının kısıtlandığını ve dış dünyadan yalıtılarak yalnızlaştırıldığı ifade ederek, tecrit altında bulunduklarının altını çizdi. Ağır tecrit uygulamalarında İdare ve Gözlem Kurulu’nun olumsuz değerlendirmelerinin bu ağır sonuçta özel bir payı bulunduğuna dikkat çeken Şahin, “Mahpusların yaşam haklarına kast eden, hasta mahpusların veda haklarını ihlal eden bu uygulamalar, sadece mahpusa değil mahpus yakınlarına da maddi ve manevi yük getiriyor. Mahpuslara yönelik bu ihlallerin önlenmesi konusunda yetkilileri uyarmaya ve mahpusların sağlık ve yaşamlarını koruma görevlerini hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan hasta tutuklu Cemal Tanhan’ın durumuna dikkat çekerek sözlerini sürdüren Şahin, 70 yaşındaki tutuklu Tanhan’ın,  diyabet, hipertansiyon, anemi, kalp yetmezliği, bel fıtığı, işitme ve görme kaybı, sağ böbrekte çok sayıda kist, reflü, safra kesesi ve karaciğer büyümesi gibi hastalıklarının olduğunu ifade etti. Tanhan’ın cezaevinde tüm bu sağlık sorunlarıyla tek başına mücadele ettiğini ifade eden Şahin, Tanhan için infaz erteleme başvurusunun da reddedildiğini aktardı.

Tanhan’ın kızının, 19 Ekim günü babası ile yaptığı telefon görüşmesinde babasının sesinin konuşmasının çok anlaşılmadığını, konuşurken zorlandığını dile getirdiğini belirten Şahin, “Tanhan’ın kızı babasının sağlık durumunun kötü olduğunu, tahlillerinin yapıldığını ve akciğerinde bir kitle olduğunu ancak buna rağmen biyopsi yapılmadığını aktardı.  Şimdilerde R Tipi cezaevine gönderebilecekleri söyleniyor. Bizim umudumuz tahliye edilmesidir” dedi.  

Şahin, sağlık sorunları nedeniyle sık sık hastaneye gitmek durumunda olan Tanhan’ın vücudunda gelişen yaygın ödem nedeniyle kaldırıldığı ve geçici bir tedavinin ardından yeniden cezaevine götürüldüğünü dile getirdi. Şahin, “Ailesi ve avukatları tarafından tek başına yaşamını devam ettiremediği belirtilen Tanhan’ın sağlık ve yaşam hakkının korunması, tedavi ve bakımının sağlanabilmesi için infazına ara verilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. (MA)