HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan yarın kentte yapılacak olacak olan seçim mitinglerinin finaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Yenişehir ilçesindeki İstasyon Meydan’ında önemli mesajların verileceğini aktaran Ceylan, “Hep beraber barış halayına duralım. Özgürlük şarkılarını hep beraber söyleyelim. Özgürlük ve barış sloganlarını hep beraber haykırarak ayın 14’ünde büyük bir başarı ile taçlandıralım” diye belirtti.

Bu Pazar yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimine sayılı günler kaldı. Seçim takviminin açıklanmasının ardından siyasi partiler propaganda çalışmalarına başladı ve birçok kentte miting gerçekleştirdi.

En az ‘100 milletvekili’ iddiasıyla seçi Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçimleri kapsamında birçok kentte yaptığı mitinglerin finalini yarın Diyarbakır, Van ve İstanbul’da yapacak.

“Buradayız Birlikte Değiştireceğiz ve Büyük Final Muhteşem Başlangıç” şiarıyla yapılacak mitinglerin finali Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda, Van’da Beşyol Meydanı’nda ve İstanbul’da Yenikapı Mitingi Alanı’nda gerçekleştirilecek.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, 3 kente saat 13:00’da eş zamanlı olarak yapılacak olan mitinglerin Diyarbakır ayağı için Sur Ajans’a değerlendirmelerde bulundu.

‘Biz 14 Mayıs’ı bir başarıyla tamamlayacağımıza inanıyoruz’

“İstasyon Meydanı’ndan 14 Mayıs’ın müjdesini 13 Mayıs’ta vereceğiz” diyen Ceylan, yarınki mitinge ilişkin şunları söyledi: “2023 14 Mayıs seçimleri hepimiz için tarihsel bir seçimdir. AKP, cumhuriyetin birini yüzyılında yaşanan ret, inkar ve kabul etmeme, tekçi zihniyetini kendince ikinci yüzyıla taşımaya çalışıyor. Tabii ki, biz Kürtler demokratik siyaset için, toplumun ezilen dinamikleri için gerçekten de AKP ve MHP zihniyetinden kurtulma ve onurlu barışın, özgürlüklerin yolunu açmak için bu seçimleri bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. AKP ve MHP zihniyeti karanlığı temsil ediyor, bizler ise aydınlığı temsil ediyoruz. Biz aydınlık gelecek güzel günlerin mücadelesini 14 Mayıs seçimlerinde taçlandıracağız. Bizim yarın saat 13:00’te İstasyon Meydanı’nda yüzbinlerle yapacağımız mitingimiz ise bu anlamın altını dolduran bir miting olacaktır. Biz 14 Mayıs’ı bir başarıyla tamamlayacağımıza inanıyoruz. Hem Amed’te 12 vekil çıkararak biz bunu taçlandırmak istiyoruz. Türkiye ve Kürdistan genelinde de 100’ün üzerinde vekil çıkararak biz bu süreci tamamlamak istiyoruz. AKP ve MHP zihniyetinin Kürtlere, topluma, bizlere artık bu saatten sonra verebileceği hiçbir şeyi kalmamıştır. Faşistleşen, diktatörleşen, ceberrutlaşan bir sistemden bahsediyoruz. Haliyle ayın 14’ünde yapacağımız AKP ve MHP zihniyetini tarihin çöplüğüne göndermek olacaktır. Bunun müjdesini de ayın 13’ünde İstasyon Meydanı’nda onbinlerle, yüzbinlerle vereceğiz. Hem Kürdistan coğrafyasına hem Türkiye sahasına büyük bir coşku taşıyacağız.”

‘Yarın barışı, özgürlükleri, demokrasiyi ve faşizmi göndermeyi haykıracağız’

Mitingde verilecek mesajlara ilişkin de Ceylan, sözlerine şöyle devam etti: “Amed mitingimizle birlikte mesajlarımız bellidir. Biz onurlu barışın mücadelesini veriyoruz. Biz özgürlüklerin, temel hak ve hukukun mücadelesini veriyoruz. Biz adaletin, vicdanın, ahlakın mücadelesini veriyoruz. Biz kirli savaşın önüne geçmeyi hedefleyerek bunun barışının mücadelesini veriyoruz. Onun için bu mitingimizde bu mesajları toplumumuza vereceğiz. Emekçiler için, çiftçiler için, ezilenler için, halkımız için, anneler için, çocukları için çok önemli mesajlarımız var. Toplumun tüm ötekileştirilen kesimleri için mesajlarımız var ve haliyle tüm ötekileştirilenler, ezilenler mitingimizde olacaktır. Amed halkının tümü mitingimizde olacaktır. Yarın barışı haykıracağız. Özgürlükleri haykıracağız. Demokrasiyi haykıracağız ve faşizmi göndermeyi haykıracağız. Ayın 14’ünün müjdesini yarın halklarımıza vereceğiz. Ayın 14’ü bizim için çok önemli. 14’ünde saat 06: 30’da başlayacak olan mesaimiz gece geç saatlere kadar devam edecek. Hem yüzbinleri sandığa götürmeye çalışacağız. Yüzbinler oy kullanacak.  Hep beraber oylara sahip çıkacağız. Sandıklarımızı koruyacağız. Bu hırsızlara karşı büyük bir başarı ile bu süreci tamamlayıp halklarımıza armağan edeceğimize inanıyoruz.”

‘Özgürlük ve barış sloganlarını hep beraber haykırarak ayın 14’ünde büyük bir başarı ile taçlandıralım’

Mitinge katılım çağrısı yapan Ceylan, “Tüm arkadaşlarımızı, tüm insanlarımızı, tüm toplum dinamiklerimizi yarınki Amed mitingine davet ediyoruz. Hep beraber barış halayına duralım. Özgürlük şarkılarını hep beraber söyleyelim. Özgürlük ve barış sloganlarını hep beraber haykırarak ayın 14’ünde büyük bir başarı ile taçlandıralım. Amed halkına mitinge katılımları için şimdiden teşekkür ediyor ve serkeftin dileklerimizi iletiyorum” diye belirtti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz