Özak Tekstil işçilerine yine jandarma müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var Özak Tekstil işçilerine yine jandarma müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 12 Ekim 2015 tarihinde zırhlı araçtan açılan ateşle hayatını kaybeden 12 yaşındaki Helin Hasret Şen'in ölümüyle ilgili yargılanan polis Abdullah Ercan'ın "bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Polis Ercan duruşmaya, görev yaptığı yerden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlandı. Helin Şen'in annesi Nazmiye, babası Ekrem Şen ve avukatları Abdullah Zeytun, Yakup Güven, Ercan Yılmaz hazır bulundu.

Duruşmayı, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri Serhat Eren, Adalet Kaya ile Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Hafıza Merkezi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) temsilcileri takip etti.

Duruşmada iddia makamı bir önceki duruşmada, sanık Ercan'ın "bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan" 2 ila 6 yıl arasında değişen hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde verdiği mütalaasını tekrarladı.

Mahkeme, Ercan'a  "bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan" 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.