AYM’den WhatsApp kanalı AYM’den WhatsApp kanalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan Kobanê soruşturması kapsamında 1 Kasım günü İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alınan Kaya, aynı gün tutuklanarak Marmara Cezaevi’ne gönderildi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtlayan Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden kendisine "siyasi tuzak” kurulduğunu söyledi.

“Bir kadın kitabı çalışması için yurtdışına çıkacaktım” diyen Kaya, “Geçen hafta bile İstanbul Başsavcılığına ifade verdim. Bu nasıl bir kaçaklık” şeklindeki ifadesiyle yaşadığı durumu şöyle özetledi:

“Nerede olursak olalım her zaman ifade verebileceğimizi söyledik. İki günde bir iletişime geçtik. Ben değil, bizzat savcılık haftalarca benden kaçtı. Benim geliş gidişlerimden de haberleri var tabi ki. Yine bir kadın kitabı çalışması için dışarı (yurtdışına)  çıkacaktım. Amaçları ‘kaçarken yakalandı’ diye şov yapıp ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle tutuklamaktı. Ne zaman arasak, sorsak, ‘size döneceğiz’ denildi.  Hakkımda firari kararı varken farklı dosyalardan farklı savcılar ifadeye çağırdı ve daha geçen hafta bile İstanbul Başsavcılığına ifade verdim. Bu nasıl bir kaçaklık?”

Hem tutukluluk kararı sonrası güvenlik kamerası görüntülerini yandaş ajanslara bir saat içerisinde servis eden sorumlularla ilgili hem de yetkisini tamamen siyasi amaçla, keyfi olarak suistimal edip kaçaklık kararı alan ve tüm itirazlara rağmen, ‘buradayız ifade vermeye hazırız, bu kararı kaldırın’ dememize rağmen haftalarca bizden kaçan savcı ile ilgili suç duyurularında bulunacağız”