Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için verilen önerge reddedildi

Barış Bildirisi’ne imza attığı için 2017 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim görevlisi iken ihraç edilen Doç. Dr. Barış Ünlü, mahkeme kararı ile görevine iade edildi. Eğitim-Sen Ankara 5 No'lu Üniversiteler Şubesi sanal medya hesabından  Ünlü’nün görevine iade edildiğini duyurdu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Barış için Akademisyenler Bildirisi'ni imzaladığı için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki görevinden 2017 yılında ihraç edilen hocamız Barış Ünlü Mahkeme kararıyla görevine iade edildi. Tüm hocalarımız üniversitelerine dönene kadar mücadelemize devam edeceğiz!"

Ünlü, “Türkiye’de Siyasal Hayat ve Kurumlar -1”  isimli dersin final sınavında, öğrencilerine “Abdullah Öcalan’ın yazmış olduğu, 1978 tarihli Kürdistan Devrimi’nin Yolu/Manifesto başlıklı broşür ile 2012 tarihli Ortadoğu’da Yeni Sistem İnşası Olarak Demokratik Modernite başlıklı yazıyı; sömürge, ulus-devlet, devrimci şiddet, demokrasi gibi kavramlara/olgulara olan yaklaşımları bağlamında kıyaslayınız?" sorusunu sorması nedeniyle uzun süre boyunca gündemde kalmıştı Bu soru nedeniyle Ünlü, Ankara 2. Ağrı Ceza Mahkemesi'nde Yargılandı. “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “suçu ve suçluyu övmek”  gerekçeleriyle açılan davada Ünlü berat etmişti.

Ünlü, 7 Şubat 2017’de “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiri metnine imza attığı için 686 sayılı Olağanüstü Hal KHK’sıyla mesleğinden ihraç edilmişti. Ünlü’nün yazdığı, “Türklük Sözleşmesi” kitabı hala en çok ilgi gören eserleri arasında yer alıyor.