SUR AJANS- 31 Mart 2024 yerel seçimlerine 42 gün kala siyasi partilerin afişleri billboardlarda yer almaya başladı.

ÖZEL HABER- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart yerel seçimlerine dönük propaganda serbestliği için de 21 Mart tarihini verdi. Propaganda serbestliğine sayılı günler kala Diyarbakır, dikkat çekici bir tabloya şahitlik etti.

Dedeoğulları davasında sanıklara indirimli cezalar Dedeoğulları davasında sanıklara indirimli cezalar

Dicle Universitesi Yasak

Üniversite içinde yasak

Önceki yıllarda ‘üniversite kampüslerinde seçim propagandası’na ilişkin Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan bir başvuruyu gündemine alan YSK, üniversite sınırları içinde siyasi partiler ve bağımsız adaylar adına parti bayrağı, afişi, posteri, pankart ve benzeri malzemelerin asılamayacağına karar verdi.

Dicle Üniversitesi’nde afişin ne işi var?

Ancak 31 Mart yerel seçimlerine doğru gidilirken kayyım yönetiminde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için AKP’nin gösterdiği adayın afişleri YSK’nin “Yasak” dediği alana asıldı. AKP Diyarbakır teşkilatı, YSK’nin seçim yasağını hiçe sayarak adayının afişlerini Dicle Üniversitesi’nin alanına taşıdı.

Her seçim atmosferinde kamuoyuna muhalefetteki siyasi partiler tarafından taşınan ‘Adil bir seçim yarışı değil. Onlar tüm kamu gücünü kullanarak bizimle yarışıyorlar’ şeklindeki tartışmalar gündemleşiyor. 31 Mart yerel seçimlerine doğru gidilirken de aynı tartışmanın alevleneceği beklenilirken, AKP’nin propaganda yasaklarına yönelik ihlalleri de gündeme taşınacak.

YSK’nin yasak kararı ihlal edildi

Henüz seçim propagandasının resmi startının verilmediği şu günlerde ve YSK’nin ‘yasak’ kararının ihlal edildiği Diyarbakır’da benzer tablo önceki seçimlerde bu kez AKP’li Galip Ensarioğlu için yaşanmıştı.

O dönemlerde de Dicle Üniversitesi’ne Ensarioğlu’nun afişleri asılmış ve kimi itirazlar sonucu afişler asıldığı yerden indirilmişti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz