SUR AJANS- Kadınlar, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinan Azad-TJA) ve Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi İstasyon Meydanı’nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitinginde buluştu.

8 Mart Kadin D

Yöresel kıyafetleriyle 8 Mart mitingine akan kadınlar, “Amed’den Ankara’ya Gülten Kışanak’ı selamlıyoruz”,  “Jin jiyan azadî ve savaşlara hayır diyoruz”, “Örgütlü kötülüğünüzü, örgütlü mücadelemizle yeneceğiz” pankartlarıyla alanda yerini aldı.

‘Devrimimiz kadın devrimidir’

Miting alanına Rosa Kadın Derneği, DEM Parti, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve TJA ayrı kortejler şeklinde alana giriş yaptı. Yürüyüşte “Bizim devrimimiz kadın devrimidir” yazılı pankart açıldı. Miting Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, seslendirdikleri şarkılar eşliğinde “ Jin jiyan azadî” sloganı ve alkışlarla halay çekiyor.

YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti

Kadinlar-2

‘Kadınlar boyun eğmedi, eğmeyecek’

Binlerce kadının özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan miting programı Tertip Komitesi adına DBP İl Eşbaşkanı Sultan Yaray’ın konuşmasıyla devam etti. Kadınların hiçbir zaman boyun eğmediğini dile getiren Yaray, “Buradan Gultan Kışanak, Figen Yüksekdağ, Hülya Alökmen hepsini selamlıyoruz. Yolunuz yolumuzdur” dedi.

‘Biz kadınlar her zaman onurlu bir barış için sesimizi yükseltelim diyoruz’

Kürt dili üzerindeki baskılara değinen Yaray, kayyım atanması sonrası ilk olarak kadın kurumları ve dil kurumlarının kapatıldığını hatırlattı. Kürtler olarak bu topraklarda eşit ve özgür yaşamak istediklerini belirten Yaray, köleliği kabul etmeyeceklerini ifade etti. Yaray, “Diyoruz ki kadınları yok saymaktan vazgeçin. Kürtler bu dünyayı güzelleştirsin. Bu topraklara barış gelsin. Biz kadınlar her zaman onurlu bir barış için sesimizi yükseltelim diyoruz. Amed’den tüm dünyaya Jin Jiyan Azadî diyoruz” diye konuştu.

Kadinlar 8Mart

‘Barışa vesile olsun’

Barış anneleri adına kadınları selamlayan Mürüvvet Demir de “8 Mart’ımız tüm emekçi kadınlara, devrimcilere binlerce defa kutlu olsun. Aylardır cezaevlerinde açlık grevinde olanları selamlıyorum. Umarım barışa vesile olur. Hepinize saygılar” dedi.

DEM Parti Diyarbakır belediye eşbaşkan adayları miting sahnesine çıkarak, kadınları selamladı. Eşbaşkan adayları adına Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Serra Bucak söz aldı. Kadınların 8 Mart’ını kutlayan Bucak, barış, adalet ve özgürlük şiarını direnen annelerden öğrendiklerini söyledi.

‘Zindandaki kadınların yeri bizim yanımız’

Bucak, “Onların kıymetli yolundan ilerlemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Onların bu barış çağrısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bizler yine bu kadın örgütlülüğünü, mücadelesini onun özneleri olan yoldaşlarımıza borçluyuz. Kandıra, Sincan, Elazığ’ı Cezaevi’ne selam yolluyoruz. Zindandaki arkadaşlarımız bu sistem tarafından bilerek rehine tutuluyorlar. Zindandaki kadınların yeri bizim yanımız, bu toplumun yanı” diye konuştu.

‘Kayyımlara inat geliyoruz’

Partilerinin Ankara adayı Gultan Kışanak’a da selam gönderen Bucak, “Bu coğrafya tekçi, vesayetçi erkek anlayışa, Ankara’daki anlayışa inat bu coğrafya onurlu barışı mutlaka getireceğiz bunu genç kadınlar ve annelerimizle getireceğiz” dedi.

‘Kadın müdürlükleri, kadın merkezleri açmaya geliyoruz’

Bu yerel seçimlerde güçlü oy ile çıkarak kayyımlara, iktidara tekçi anlayışa en güzel cevabı Diyarbakır’ın vereceğini dile getiren Bucak, “8 yıllık kayyım rejimi en çok kadın kazanımlarımızı elimizden aldı. Onlara inat 31 Mart’ta yeniden kadın politikaları, kadın müdürlükleri, kadın merkezleri açmaya geliyoruz. Hepinizin 8 Mart’ını kutluyorum. Sömürüye inat var olsun Amedli kadınlar” diye belirtti.

‘Beluci, Arap kadınlarını selamlıyorum’

Ardından TJA adına söz alan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya ise, “Dünyanın farklı yerlerinde kimliği, birlikte yaşam için direnen kadınları selamlıyorum. Despot, diktatör İran, Pakistan, Afganistan’da katledilen ve tecavüze uğrayan kadınları hatırlatıyorum. Beluci, Arap kadınlarını selamlıyorum” dedi.

Koçak: Hayatı yeniden inşa edeceğiz

Ardından söz alan KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, cinsiyet eşitsizliğini iş yelerinde, tarlalarda, cezaevlerinde her yerde deneyimlediklerini söyledi. Faşist sağ iktidarların kadınlara yönelik saldırılarına karşı alanlarda, sokaklarda sürdürülen mücadeleden vazgeçmediklerini vurgulayan Koçak, cezaevlerindeki işkence, tecride karşı kadınların direnişine dikkati çekti. Koçak, “Emeğimizin görünür olabilmesi için hayatı yeniden inşa etmek zorundayız” dedi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz