KESK, KHK ile yapılan ihraçlar ve ihraçlara gerekçe olarak gösterilen 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35'inci maddenin kaldırılması için birçok kentte açıklama yaptı.

OHAL Komisyonu'nun verdiği ret kararlarına tepki gösteren Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), "Hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarımızı derhal göreve iade edin" çağrısını yineledi.  

Diyarbakır’daki Hazal Park’ta bir araya gelen Amed KESK Şubeler Platformu ve kamu emekçileri, OHAL Komisyonu, KHK ve geçici 35. madde uygulamalarına son verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kamu emekçileri adına açıklama yapan Tarım Orkam-Sen Şube Başkanı Nasır Demirkıran, şunları söyledi:

“Uydurma sebeplerle yüzlerce arkadaşımıza hukuksuzca ret kararları verdi. Binlerce arkadaşımızın dosyaları halen komisyonda, bir tehdit aracı olarak bekletilmektedir. İktidar, varlığını sürdürmek adına yaptığı hukuksuz ihraçlar sebebi ile onlarca arkadaşımız bu oyalama komisyonu süresine dayanamayarak hayatlarına son verdiler.

Bu sistemde denetim yoktur, halk yoktur, yurttaş yoktur. Bu sistemde tek adam vardır. Tek adam etrafına çöreklenmiş gruplar sermaye grupları vardır. Yandaşlar vardır. İşte halktan kopuk, halkı hiçe sayan, yurttaşı ve doğayı yok eden böyle bir anlayışla yönetiliyor ülke. İktidarı, OHAL Komisyonu, KHK ve geçici 35. madde uygulamalarına son verip hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarımızı derhal göreve iade etmeye ve ülkedeki bütün antidemokratik hukuksuzca uygulamalara son vermeye çağırıyoruz" (Kaynak: MA)