İçerisinde 30'dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği, "Dünya'nın 18. Peynir Rotası" olarak tescillenen, Türkiye'de ilk ve tek olan 'Peynir Müzesi' Kars'ın yeni turizm destinasyon noktası olarak öne çıkmayı başardı.

Müzeler Haftası dolayısıyla kapılarını ücretsiz olarak ziyaretçilerine açan Peynir Müzesi yoğun ilgi gördü. Her yaştan vatandaşın ziyaret ettiği müze görenleri hayran bıraktı.

‘Herkesin görmesi gereken bir yer’

Peynir Müzesi’ni çok beğendiğini ifade eden Dilara Coşkun, “Kars Peynir Müzesi’ne geldik çok güzel, çok beğendik. Çok canlı, her şey o kadar güzel ki, inanılmaz. Gerçekten müthiş, daha önce hiç gelmemiştim. Herkesin görmesi gereken bir yer gerçekten, ben çok beğendim” dedi.

‘Fotoğraf çekimi için çok ideal bir yer’

Peynir Müzesi’nin fotoğraf çekimleri için bulunmaz bir yer olduğuna dikkat çeken Muhammed Özçelik, “Burasının Peynir Müzesi olduğunu öğrendim. Değerlendireyim dedim, bir de ben fotoğrafçıyım. Burada kaşarları daha yakından görme imkanı buldum. Gerçekte güzel bir yer, fotoğraf çekimi için çok ideal bir yer özellikle fotoğrafçıların görmesi gereken bir yer. Burada çok güzel minyatür efektler var. Ben çok beğendim, gayet güzel özellikle fotoğraf çekmek isteyen kesinlikle gelmelidir” diye konuştu.

Kars Peynir Müzesi’nde ayrıca ahır bölümü, içi süt dolu güğümler, yaylalardaki yaşam ve peynir yapımı, peynirin imalat serüveni anlatılıyor. Geçmişten günümüze peynir yapımında kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor.

Peynir Müzesi’nde temsili Kars Garı, Kars bitki örtüsü, Ankara Gazi Garı, gravyer yapım salonu, peynir salonu, Kars evleri, şefin bölümü, atölye bölümleri de yer alıyor. (Kaynak: İHA)  

Editör: Ali Abbas Yılmaz