SUR AJANS- Türkiye genelinde gerçekleşen 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde DEM Parti büyük bir zafer elde etti. Resmi olmayan sonuçlara göre, DEM Parti 78 belediyeyi kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Dem Parti, binlerce taşımalı asker ve polis oylarına rağmen kayyım atanan belediyelerin büyük bir bölümünü geri kazanmayı başardı. Bu sonuçla DEM Parti, 78 il, ilçe ve beldede birinci parti olarak öne çıktı.

İhaleler bir bir iptal ediliyor

Ancak, bazı merkezlerde itiraz süreçleri devam ederken, kayyım yönetimindeki belediyelerde yapılan ihalelerde çeşitli iptaller yaşandı. Mardin Büyükşehir Belediyesi, "Mardin ili ve ilçelerinde muhtelif yollarda yol yapım işi, iş makinası kiralama işi" ihalelerini 31 Mart'taki seçimler nedeniyle iptal ettiğini duyurdu. Diğer ihalelerin iptal nedeni ise "bütçe yetersizliği ve seçimlerden dolayı" olarak açıklandı. Benzer şekilde, Batman kayyımının açtığı ihalelerde istekli çıkmaması ve diğer sebeplerle iptal edildiği bildirildi.

Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı

Ihale Iptal

Fabrika Mahallesi ihalesi de iptal!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kayyum tarafından yönetilen Yenişehir ilçesindeki Fabrika Mahallesi'nde yıkım çalışmalarına başlamıştı. 2021 yılında 18 hak sahibine ait 20 ev için kamulaştırma ve yıkım kararı alınmıştı. Mahalle sakinleri bu karara karşı hukuki mücadele başlatmış, ancak sonuç alamamıştı. Dava süreci devam ederken, belediye yıkım işlemlerine başladı.

Ayrıca, kayyum tarafından "Kaçak Yapıların Yıkımı ve Ruhsatlı Yapıların Ruhsat Eki Projelerine Uygun Hale Getirilmesi İşi" adı altında yapılan ihalede, Yenişehir ilçesine bağlı Fabrika Mahallesi de dahil olmak üzere "105 noktada 432 adet yapının ruhsata uygun hale getirilmesi veya yıkım işlerinin gerçekleştirilmesi" planlanmıştı. Ancak seçimlerden dolayı ihaleye teklif veren istekli çıkmaması nedeniyle bu iş de iptal edildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz