Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), kayyım gaspına karşı yeni eylem planı çıkardı. Hakkari Belediyesi'ni 3 Haziran'da atanan kayyıma karşı başta Hakkari olmak üzere onlarca kentte nöbet eylemleri başlatan DEM Parti, 13 Haziran'da Hakkari’de  düzenlenen mitingten sonra kayyıma karşı eylem ve etkinlikleri büyütme kararı aldı. "Kayyım Gaspına Karşı Yeni Eylem Planı" adı altında Hakkari’den İstanbul'a kadar direniş daha da büyütülecek.

3 Haziran kayyım gaspında sonra başlatılan nöbet eylemleri iki kentte sürecek. Hakkari ve İstanbul'da devam edecek olan nöbet eylemleri her gün yapılacak. Hakkari nöbet eylemine, Serhat il ve ilçelerinden her gün gruplar şeklinde katılım olacak. İl ve ilçelerden oluşan heyetler Hakkari’de nöbete katılacak, iki gün kentte kalarak, halk ziyaretlerinde bulunacak. Nöbetlere, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri de katılacak.

Kayyım protestoları sadece Hakkari ve İstanbul kentleriyle sınırlı olmayacak. İki kenttin dışında tüm kentlerde nöbet eylemleri yerine haftada bir gün kitlesel nöbet, yürüyüş, eylem ve etkinlikler yapılacak. Şimdiye kadar belediyeler önünde yapılan eylemler başka merkezi yerlere taşınacak.

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıdık Akış'ın tutuklanmasından sonra toplanan belediye meclisi, işletilmeyen hukuku ve kanunu işleterek, başkanvekili seçmişti.

Hakkari belediye eşbaşkanı ve meclis üyelerinin yer aldığı bir heyet oluşturularak, kayyım gaspına karşı Ankara ve İstanbul'da bir dizi ziyaretlerde bulunacak.

Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle görüşecek olan heyet, 27-28 Haziran'da Ankara’da olacak, 29 Haziran'da İstanbul'da düzenlenecek mitinge katılacak, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da da İstanbul’da temaslarda bulunacak.

 Dem Parti, kayyıma karşı büyük bir yürüyüş düzenleyecek. İstanbul'da 30 Haziran'da startı verilecek İradeye Saygı Yürüyüşü Hakkari’de tamamlanacak. İstanbul'da kitlesel uğurlanacak yürüyüşçülere her kentte yeni katılımlar olacak. 10 kişilik İstanbul yürüyüş grubuna, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Antalya, Ankara, Konya, Eskişehir, Kayseri, Adana, Mersin ve Hatay'da 3-5 kişilik gruplar dahil olacak.

Yürüyüşe bölge kentlerinden katılım daha fazla olacak ve kitlesel uğurlamalar yapılacak. Antep, Malatya, Maraş, Adıyaman, Urfa, Batman, Diyarbakır, Siirt, Bingöl, Dersim, Elazığ, Mardin Şırnak, Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Bitlis ve Muş 5-10 kişilik gruplar yürüyüşe dahil olacak ve yürüyüşçüler 3 Temmuz'da Van'da buluşacak.

İradeye Saygı Yürüyüşü'ne katılanlar, buradan kitlesel bir şekilde Hakkari’yeuğurlanacak. Yürüyüşçüler, 196 kilometre boyunca yürüyecek. Yürüyüşün 6 gün sürmesi bekleniyor. Yürüyüş güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde halk buluşmaları da gerçekleştirilecek. Tüm kentlerden sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinden isimlerin de yürüyüşe katılacağı öğrenildi.

Editör: Haber Merkezi