Mardin kayyımı AKP'li vekillerin uçak biletlerini ödemiş Mardin kayyımı AKP'li vekillerin uçak biletlerini ödemiş

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Tuncay Akkoyun, Sayıştay’ın uyarılarını dahi dikkate almadan hukuk dışı ihale üstüne ihale yapıyor. Ocak ayında 16 milyonluk kanalizasyon ihalesini “afet” gerekçesiyle mevzuata aykırı şekilde yapan kayyım, tartışmalı bir ihaleye daha imza attı. Kayyım Akkoyun yönetimindeki belediye bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürlüğü'nce 19 Şubat’ta “Mardin Muhtelif İlçelerde İçme suyu ve Kanalizasyon Yapım İşi” adı altında hukuk dışı ihale yapıldı.

Kamu İhale Kanunu’nun (KİK) “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi” gibi zorunlu hallerde kullanılmasına izin verilen 21B maddesi kapsamında gerçekleştirilen ihale, “pazarlık” usulüyle yapıldı. Sayıştay “mevzuata aykırı” olduğunu belirterek, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve MARSU yönetimine daha önce birden fazla defa uyarıda bulunmuştu.

2 teklifle ihaleye gitti

Sayıştay’ın uyarısına rağmen ihaleyi “pazarlık” usulü ile yapan kayyım yönetimi, ihaleye verilmesi gereken 3 teklif şartına da uymadı. İhaleye 2 istekli teklif verirken, 2 milyon 34 bin 250 TL bedel ile ihale Veysel Olukçuluk İnşaat Nakliyat Gıda Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’ne verildi.

Kayyım yönetimi Ocak ayında da “afet” gerekçesiyle 16 milyonluk kanalizasyon ihalesini “pazarlık” usulüyle adrese teslim şekilde gerçekleştirmişti.

(https://mezopotamyaajansi.net/search/content/view/234574?page=1&key=2f6a1e35f74ecf9ed0b0995d8654f3de)

Kaynak: MA