SUR AJANS- İstanbul’da, Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı 29 Haziran’da "Emeğimiz ve Özgürlüğümüz İçin Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz" şiarıyla miting düzenlenecek. Kartal Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitingin hazırlıkları devam ederken, birçok kesimden mitinge katılım çağrıları da sürüyor.

Beyoğlu ilçesindeki Şişhane Meydanı’nda irade gaspına karşı 8 Haziran’da başlatılan nöbet eylemine katılan yurttaşlar, mitingin önemine değinerek, katılım çağrısında bulundu.

‘Hep birlikte mesajı verelim’

Yurttaşlardan Sebahattin Hallı,  kayyım atanmasını “sömürge zihniyeti” olarak tanımlayarak, “Burada kayyım zihniyetinin ne olduğunu iyi kavramak lazım. Kayyım, ‘ben sömürgeciyim sen de benim sömürgemsin’ zihniyetidir. Dolayısıyla iradeni tanımıyor” dedi. Kayyım atamalarının cezaevlerinde yürütülen tecrit politikasından bağımsız olmadığının altını çizen Hallı, gerçekleştirilecek mitingin bu açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Hallı, "Ben demokratım ve insanım diyen herkesin bu sömürgeci kayyım zihniyetine karşı tavır takınması lazım. İnsanlara çağrım sadece kendileri gelmesin. Ailelerini çevrelerindeki akrabalarını, arkadaşlarını da katsınlar.  Bu mitingin kitlesel geçmesi mevcut sömürgeci devlet zihniyetine karşı verilecek bir mesaj olacak o nedenle çok önemlidir. CHP başta olmak üzere tüm muhalefetin de bu mitinge güçlü bir katılım sağlamalarını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

‘Evde oturmak çözüm değil’

İlk günden bu yana nöbet eyleminde yer alan Nazime Taş, çözümün evde oturmak olmadığını belirterek, “Sesimizi yükseltmeliyiz. Tüm Türkiye halkları ülkedeki mevcut hukuksuzluklara karşı yan yana durması gerekiyor” dedi. Taş, “CHP’ye seçim döneminde destek de bulunduk ve eğer biraz vicdanları varsa ses çıkarmaları gerekiyor. Sessiz kalmaları halinde yarın bu kayyımlar onların belediyelerine de atanacak. Tüm annelerin ele ele verip kayyım politikaları başta olmak üzere zulme karşı ses çıkarmalı” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi Diyarbakır’da hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi

Pes edersek...

Kürt halkının seçimden bu yana irade gaspıyla karşı karşıya olduğunu hatırlatan Murat Güzel, buna karşı yürütülen mücadelenin önemine değindi. Güzel, “Şu an Hakkari için nöbetteyiz. Bugün Hakkari için pes edersek yarın Van’a Mardin’e sırasıyla bütün şehirlerimize tekrardan kayyım atamak isteyecekler” diye belirtti.

Mitinge çağrı

Gerçekleştirilecek mitingin de karşı verilen mücadelenin bir parçası olduğunun altını çizen Güzel, şunları belirtti: “Tüm halkların miting alanında olması gerekiyor. Kürtlerin partisine sahip çıkması gerekiyor ve yine bütün halkların haksızlığa karşı dik duruş sergilemesi gerekiyor. 29 Haziran’da gerçekleştirilecek miting bu açıdan çok önemli. İstanbul bir metropol şehri ve 20 milyon insan var.  O nedenle o meydanın dolması gerektiğini düşünüyor ve bütün halkımızı demokrasiye, iradesine sahip çıkması için 29 Haziran’da Kartal Meydanı’na bekliyoruz.”

Kaynak: MA