Tehdit edilen gazeteci Kaya suç duyurusunda bulundu Tehdit edilen gazeteci Kaya suç duyurusunda bulundu

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın mayıs ayına dair bütçe verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre yılın ilk beş aylık döneminde ise bütçe açığı 472 milyar lira oldu.

Mayıs ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 787,7 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 7,1 milyar lira olarak kaydedildi.

Faiz dışı dengede ise 330,1 milyar liralık fazla izlendi. Bütçe gelirlerinde en büyük kalem olan vergi gelirleri mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 77,1 artarak 898,4 milyar lira oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ın mayıs ayında açıkladığı bütçe verilerindeki gider kaleminde artış olmaması ise 31 Mart öncesi kayyım dönemiyle de ilintili olduğu düşünülüyor. 

Kayyım dönemi gider kalemi artıya neden oldu

İçişleri Bakanlığı 2019 yılının Ağustos ayında Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediyeleri, il, ilçe ve belde belediylerinin bulunduğu 54 HDP’li belediyeye kayyım atamıştı.

Seçilmiş belediye eşbaşkanlarının yerine kayyım olarak atanan vali ve kaymakamlar, normal maaşlarının yanı sıra her ay belediyedeki görevlerinden dolayı Hazine'den on binlerce liralık ek ödeme aldı. Yine kayyımlar ile birlikte görevlendirilen yüzlerce bürokrat da aynı şekilde Hazine'den on binlerce liralık ödeme alıyordu. 

Öte taraftan, 54 bölge belediyesindeki çifte maaşlarla birlikte Hazine, görevden alınan belediye eşbaşkanın da maaşının 3'te 2'sini ödüyordu. Yaklaşık 5 yıl süren bu bol maaşlı kayyım süreci 31 Mart seçimleriyle birlikte sona erdi. Bir büyük gider kaleminden kurtulan Hazine ve Maliye Bakanlığı kayyımın gidişinden 2 ay sonra artıya geçmiş oldu.

Editör: Haber Merkezi