Diyarbakır’daki Millet Bahçesi bakıma hasret kaldı Diyarbakır’daki Millet Bahçesi bakıma hasret kaldı

Şırnak’ın İdil Belediyesi uzun yıllardır kayyımlar tarafından yönetiliyor. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) oyların yüzde 78,8’ni alarak, belediyeyi kazandı. Ancak 2016 yılında kayyım atandı.

Idil Belediye

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yapılan yerel seçimlerinde belediyeyi yüzde 73,8 oy oranıyla kazandı. İçişleri Bakanlığı, 12 Kasım 2019’da belediyeye yeniden kayyım atadı. Kayyımlar, 8 yıldır kentte taş üstüne taş koymazken, belediyeyi de borç batağına sürükledi. Ayrıca birçok taşınmaz ya satıldı ya da devredildi. Sadece 2022 ile 2023 yılları arasında 4 ayrı mahallede satılan parsel sayısı 100'ü buldu. Ayrıca belediyenin borcunun şu an 46 milyon TL olduğu belirtiliyor.

'Bu halk hesabını soracak'

2019’da yerine kayyım atanan İdil Belediyesi Eşbaşkanı Murat Şen, kayyımların ilçeye tek hizmetlerinin "borç bırakmak" olduğunu söyledi. Şen, 5 yılda 3 ayrı kayyımın belediyeye atandığına işaret ederek, "Belediye meclisinin tamamı işlevsiz bırakıldı. Belediyede neler olup bittiğini kimse bilmiyor. Halk için bir şey yaptıkları, halkla bir şey paylaştıkları da yok. Halkın da onlardan bir beklentisi yok. 5 yıldır bu ilçeye su verilmiyor. Ona rağmen belediye su parası istedi. Bizim 6 ayda yaptığımızı 3 kayyım 5 yılda yapamadı. Ama belediyenin 46 milyon borcu var. Bu nedenle İller Bankası 2032 yılına kadar belediyeden borçlar nedeniyle para kesintisi yapacak" diye konuştu.

Şen, kendi dönemlerinde çocuk parkı yapmayı planladıkları parselin de satıldığını aktararak, şunları söyledi: "Belediyeyi borçlandırmak ve elindeki taşınmazları satmaktan başka bir şey yapmadılar. Ancak bu halk sahipsiz değil ve 2019'da olduğu gibi 31 Mart'ta sandığa giderek bunun hesabını soracak."

Kaynak: MA