SUR AJANS- Ankara’da, Sosyal Hizmet ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Eğitim Çalıştayı düzenlendi. Bir otelde yapılan çalıştaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak’ın yanı sıra, 39 ilden SES şube eş başkanları katıldı.

Çalıştayda konuşan SES Eş Genel Başkanı Mehmet Sıddık Akın, iktidarın açıkladığı “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik” paketine tepki gösterdi. Akın, ne halkın sağlığı, ne de sağlık emekçilerinin özlük, mali ve demokratik haklarında tasarruf ettirmeyeceklerini söyledi. Akın, “Yıllardır bürokratlarından milletvekillerine kadar sürdürdükleri gösterişli, şatafatlı yaşam tarzlarının faturasının kamu hizmetlerinden kısılarak, kamu çalışanlarına ve halka çıkarılmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Bayramda da hakları için haykırdılar Bayramda da hakları için haykırdılar

Koçak: Kamuya saldırı paketi

Ardından konuşan KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak ise, “Kamuda Tasarruf Paketi” olarak isimlendirilen söz konusu paketi “kamuya saldırı” paketi olarak nitelendirdi. Koçak, “Bu saldırı kamusal alanın tamamına yönelik bir saldırı paketi. Bizler kamusal alanda çalışma hukuku ile çalışan emekçileriz ancak kamusal alan bütün insanların hizmet aldığı bir alan. Dolayısıyla paketin içeriği maalesef yoksul emekçilerin hizmet alma koşullarını da ortadan kaldırıyor. Paketin içeriğini değerlendirdiğimizde sadece bütçenin binde 5’ine denk düşüyor” diye belirtti.

Koçak, ayrıca iktidarın almaktan vazgeçtiği vergi miktarının bile söz konusu paket miktarının 20 katı olduğuna dikkat çekti.

Çalıştay, konuşmalarla devam ediyor.

Kaynak: MA