SUR AJANS- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, aldığı Meclis kararıyla 10 yıllığına bir belediye otobüsünü Dersim halkına hizmet etmesi için belediyeye hibe etti. Hibe edilen belediye otobüsü ile kentte giden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak, Dersim Belediye Eşbaşkanları Cevdet Konak ve Birsen Orhan, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dersim yöneticileri ve yurttaşlar tarafından depremden dolayı boşaltılan belediye binası önünde karşılandı. Ardından karşılama heyeti ile Dersim Belediyesi’ne geçildi.

Otobus Belediye Dersim Diyarbakir

Bucak: Dersim halkına hizmet için getirdik

Belediye ziyaretinde konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, “Önümüzdeki 5 yıl halklarımızın bize gösterdiği yol ile birlikte çoğulcu, katılımcı hizmet edeceğiz. Hizmetlerin şeffaf ve denetlenebilir olmasını sağlayacağız. Bu otobüsü 10 yıl süreliğine Dersim halkının hizmetine getirmek, bizi mutlu etti. Umuyoruz bunun devamını kadın kooperatifleri, üretim kooperatifleri, ekolojik çalışmalar ve benzeri pek çok çalışmayla sürdürebiliriz” dedi.

Orhan: Dayanışma çok değerli

Ardından söz alan Dersim Belediye Eşbaşkanı Birsen Orhan ise seçimden önce de DEM Partili belediyeler ile dayanışacaklarını söylediklerini ve bugün bunun somut olarak gerçekleştirdiğini belirtti.

Orhan, “Her seferinde kayyım tehdidini önümüze koydular ama somut olarak gördük her ne kadar o alanları talan etsellerde, belediyelerimizde milyarlarca dolar borç bıraksalar da bugün Dersim Belediyesi ile olan bu dayanışma ve bu hediye çok değerlidir” diye belirtti. Orhan, son olarak Urfa’nın Hilvan ve Dersim’in Akpazar ilçelerinde 2 Haziran’da yapılacak seçimlere dikkat çekerek, yeniden belediyeleri alacaklarını belirtti.

Diyarbakır iş dünyasından Sur’daki saldırıya kınama Diyarbakır iş dünyasından Sur’daki saldırıya kınama

Konak: 25 yıllık yerel yönetim geleneğinden geliyoruz

Dersim Belediye Eşbaşkanı Cevdet Konak ise “Bizler 25 yıllık yerel yönetim geleneğinden geliyoruz. Yani 1978 Edip Solmaz'dan başlıyor bu süreç. 2000'li yıllardan sonra da 22 yıldır toplumcu, demokratik, ekolojik belediyecilik pratiklerimizle çalışıyoruz” diye belirtti.

Editör: Haber Merkezi