Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Meclis’te partisinin haftalık grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, gündemine İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını, tezkereyi ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılını aldı.

CEM Vakfı “Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye” mitingine katılmayacak CEM Vakfı “Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye” mitingine katılmayacak

Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Bütün dünyanın gözünün önünde masum çocukların katledildiğini görüyorsunuz. Kadınların öldürüldüğünü görüyorsunuz, yaşlıların öldürüldüğünü görüyorsunuz. Nerede? Filistin'de. Kendilerinin uygar dünyanın bir parçası olarak tanımlayan o sözde devletlerin yöneticileri ne yapıyor? Akan kanı mı durduruyorlar, hayır! Utanmasalar alkış tutacaklar.

2 bini aşkın çocuk katledildi, 5 bine yakın insan hayatını kaybetti. Hastane bombalanır mı ya! Ama bir insanın gözü dönmüşse, artık bir şeyi görmüyorsa ve kendi koltuğuna düşkünse, Netanyahu için söylüyorum, hastaneyi de bombalarlar.

Türkiye, Ortadoğu'da yaşanan sorunları çözecek ilk ülke olarak akla gelirdi. Türkiye, İslam dünyasına önderlik yapardı. Onlar da güvenle kapımızı çalıp sorunlarının çözülmesini isterdi. Türkiye bu güveni kaybetti. Çünkü Türkiye dış politikasında güven veren bir ülke olmaktan çıktı.

Amerika iki uçak gemisi gönderdi. Erdoğan bağırıyor 'ABD nere, Akdeniz nere. Ne işiniz var orada?' Şimdi ben sormaz mıyım, senin damadının Amerikan uçak gemisinde ne işi var? İkili oynamayacaksınız. Dürüst ve namuslu olacaksınız.

Cumhuriyet'in 100. yılını kutlayacağız ayın 29'unda. 100. yaşını kutlayacağız. Biz Cumhuriyet'i kanla, gözyaşıyla kurduk. Ağır bedeller ödedik. Ülke düşman işgali altındayken, babalarımız, dedelerimiz, annelerimiz büyük mücadeleler verdiler. Biz Cumhuriyet'i kurarken, Milli Kurtuluş Savaşını verirken mazlum ülkeler de kendi savaşlarını verdiler, bizi örnek aldılar. Onlar da Cumhuriyet kurdular. Çünkü biliyorlardı ki Türkiye Cumhuriyeti devleti bütün o mazlum devletlere önderlik eden bir devletti.

100. yılında şu iktidarın ve onun destekçisi bir partinin oylarıyla yabancı askerler Türkiye'ye davet ediliyor. Ne için? Terörle mücadele edecekmişiz. Eğer bir iktidar, Türkiye Cumhuriyeti devletinin 100. yılında terörle mücadele konusunda kendi ordusuna güvenmeyip de yabancı bir ülkenin askerini Türkiye'ye davet ediyorsa, artık o iktidarın bu ülkeye vereceği hiçbir şey yoktur.

Ben onun vatanseverliğinden kuşku duyarım. 35-40 yıldır mücadele ediyor bu ülkenin ordusu da polisi de korucusu da. Cumhuriyet'in 100. yılında yabancı askerleri bunlar Türkiye Cumhuriyeti devletine davet edecekler, çağıracaklarmış. Söyledim, yine söylüyorum. Bu topraklarda yabancı asker postalı istemiyoruz!

'Şimdi efendim Filistin'de bu oluyor, biz şenlikleri erteleyelim...' diyorlar. Bir 100 yıl sonra mı bir daha şenlik yapacaksınız? Bunlar şenliği başka türlü anlıyorlar galiba. Anmak demek, 100. yılı kutlamak demek, bilim insanlarının, sanatçıların, esnafın konuşması demek. Anıtkabir'i ziyaret etmek demek. Şehitlerimizin mezarını ziyaret etmek demek. Eğlenmek, gülmek dolayısıyla 100. yılı kutlamak demek.”