Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştu. Filistin’e yönelik ablukanın kaldırılmasını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Çocukların, yaşlıların, kadınların öldürülmesini hiç kimse kabul edemez. Sağduyuya davet etmek bizim de görevimizdir. İsrail'i eleştiren İsrailli aydını yürekten kutluyorum. Biz Filistin halkının kendi topraklarına kavuşmasını istiyoruz. Filistin halkına yönelik insanlık dışı ablukanın kaldırılmasını istiyoruz. Mescidi Aksa başta olmak üzere bütün kutsal mekanlara saygı duyulmasını istiyoruz. Akan kanların durmasını istiyoruz” dedi.

Tezkere açıklaması

Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanlığı’na sunulan tezkereye de değindi. Tezkereye "hayır" diyeceklerini yineleyen Kılıçdaroğlu, "Biz kendi ülkemizde yabancı asker postalı istemiyoruz" dedi.

HEDEP’e Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan ziyaret HEDEP’e Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan ziyaret

'Suçlular dışarıda'

Yargıda bulunan kişilerinin adil olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Haklı olanların mahkemede, haksız olanların dışarıda olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Osman Kavala, Demirtaş, Eray Ertük, Can Atalay içerdeler. Suçlular dışardalar. Cumartesi Anneleri evlatlarının yerini bize gösterin diyor ona bile izin vermiyorlar” dedi.

'Adliyede rüşvet' konusu

Kılıçdaroğlu, adliyede rüşvet ağının kurulduğuna işaret ederek, "Tahincioğlu bir gerçeği daha paylaştı. Adliye koridorlarında sık sık konuşulan rüşvet tarifesi. Ne diyor? 200 bin liraya erişim engeli getirebiliriz. Adli kontrol kararının kaldırılması için 100-150 bin gerekiyor. Yurt dışı çıkış yasağı için 500 bin lira gerekiyor diyor. Yargıyı bu hale getirenler kim? Yargıyı adaletsizlik dağıtan bir kurum haline getirenler kim” ifadelerini kullandı.