Kayyım yönetimindeki Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi, taşınmaz devirleri ve arsa satışlarıyla gündemde. Belediye, geçtiğimiz yıl Seyrantepe’de bulunan Z Restaurant ve Makina İkmale bağlı Öğretmen Evi’nin yanındaki Temizlik Şantiyesi'ni satarak, Mêrdîn yolundaki piknik alanını ise kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne devretmişti. Ardından Üçkuyular Mahallesi’ndeki 1822 ada 3 Nolu parselde yer alan 15 bin dönüm arazi 41 milyon 500 bin TL; aynı mahalledeki 1300 ada 3 Nolu parsel 26 milyon 745 bin TL; Şilbe Mahallesi’ndeki 667 Nolu parseldeki 8 bin 600 metrekarelik arazi ise 36 milyon TL’ye satışa çıkarıldı. Bu da yetmedi Dökmetaş Mahallesi’nde üç parsellik 75 bin 125 metrekarelik alan 232 milyon 894 bin TL’ye satışa çıkarıldı. Söz konusu satış işlemlerinin nasıl sonuçlandığına dair bir açıklama yapılmazken, en son Dokuzçeltik Mahallesi’nde büyük bir alan 3 kez satılığa çıkarıldı. İlk iki satış tepkiler üzerine ihaleye kimsenin girmemesi nedeniyle; üçüncü ihale ise "eksik belge" nedeniyle iptal edildi.

Bin 400 yıllık Ulu Cami’deki kazı için Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunacak Bin 400 yıllık Ulu Cami’deki kazı için Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunacak

İmam hatiplileri umreye gönderecek!

Arsa satışlarıyla gündemden düşmeyen kayyım Murat Beşikçi yönetimindeki belediye, bu kez de belediye kasasından yerel seçimlere kısa bir süre kala aralarında 30 muhtarında olduğu 164 kişiyi umreye götürecek. Söz konusu kişiler arasında İmam Hatip'te çalışan imam ve öğrencilerin de olduğu öğrenildi.

Eşbaşkan Diken: Belediyenin işi mi?

Yerine kayyım atanan Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken, umreye götürülecek 30 muhtarın masrafının belediye tarafından karşılanacağını öğrendiklerini paylaştı. Diğer kişilerin masraflarının nasıl karşılanacağı hakkında bilgi alamadıklarını ifade eden Diken, "Belediyenin halka hizmeti yok. Halkı kendin safına çekmek için muhtarları ödüllendiriyor. Muhtarları ödüllendirerek, umreye gönderiyor. Halka hizmet yok. Kültür alanında, kadın alanında yapılan projeler yok. Muhtarlar üzerinden şehri yönetmeye çalışıyorlar. Belediyenin halka yapacağı harcamalar, muhtarlara gidiyor. Muhtarları umreye göndermek belediyenin mi işi?” diye sordu.

Muhtarlar doğruladı

Mahalle muhtarları, söz konusu durumu doğruladı. Muhtarlar, bugün umreye gönderileceklerini aktardı.

Umre fiyatları

Bu yılki umre fiyatları bin 100 dolar ile bin 350 dolar arasında değişiyor. (Kaynak: MA)