SUR AJANS- DEM Parti Diyarbakır İl binası önünde halka seslenen Diyarbakır eski Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, barışa olan umudun krounduğuna vurgu yaptı.

7,5 yıldır cezaevinde olan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Kobani Davasında verilen tahliye kararının ardından Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi.

Tahliyesinin ardından Gültan Kışanak, bugün Diyarbakır’a geldi.

Kışanak’ı Havalimanında Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Serra Bucak, Doğan Hatun ve partililer karşıladı.

Gultan Kisanak Demparti

Yangında ölen Mazhar’ın 23 Haziran’da Diyarbakır’da nişanı olacaktı Yangında ölen Mazhar’ın 23 Haziran’da Diyarbakır’da nişanı olacaktı

Kışanak ve beraberindekiler karşılamanın ardından DEM Parti İl binasına geçti.

‘Yüreğimiz buruk ama umudumuz her zamankinden daha güçlü’

DEM Partili İl binası önünde konuşan Kışanak, “Amed’e eksiksiz gelmek isterdik. Selahattin başkanlar, Figen başkanla, cezaevinde bulunan bütün siyasi tutsaklarla hep beraber gelmek isterdik. Biz biliyoruz ki, cezaevlerinin kapısı tamamen açılmayıncaya kadar biz de özgür değiliz. Bugün burada sizlerle, halkımızla, toprağımızla buluşmak tabii ki onur verici. Bu sizlerin dışarıda, siyasi tutsakların da içeride verdiği onurlu mücadelenin bir sonucudur. Ama yüreğimiz buruk. Yoldaşlarımız bir kumpas davasında haksız, hukuksuz bir kararla karşı karşıya kaldı. Kobani aslında bir insanlık davasıydı, bir vicdan davasıydı. Kobanide insanlar 7’den 70’e insanlığa, onura sahip çıktı. Sonrasında da Kobani Kumpas Davası ile siyasi operasyonlar yapıldı. Şimdi de bu bir insanlık ve vicdan davası olarak önümüzde duruyor. Dünkü karar bizim için anlamlı bir karar değil. Ne hukuki olarak ne insani olarak ne vicdani olarak ne de bu ülkenin hakikati olarak zerre kadar geçerliliği olan bir karar değil. Biz biliyoruz ki, oradaki arkadaşlarımızın her biri halklarımızın barışı, özgürlüğü için, demokrasi için yaşadılar. Bunun için nefes aldılar, bunun için mücadele ettiler. Bugün de cezaevlerinde aynı direnişi sürdürüyorlar. Hep beraber mücadele edeceğiz ve bu haksızlığın da sona ereceği; Selahattin başkanın, Figen başkanın ve cezaevinde bulunan bütün siyasi tutsak arkadaşlarımızın halkıyla, toprağıyla, ülkesiyle, ailesiyle buluştuğu özgür günleri beraber karşılayacağız. Yüreğimiz buruk ama umudumuz her zamankinden daha güçlü. Bu ülkede kapıların barışa doğru açılacağına inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

‘Özgür, demokratik gelecek için bugün dünden daha fazla mücadele edeceğiz’

Kışanak’ın ardından konuşan Mardin Büyükşehir eşbaşkanı Ahmet Türk ise şunları söyledi: “Kobani Kumpas Davası Kürt halkını sindirmeye, susturmaya, kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir siyasi dava olarak karşımızda duruyor. Biliyoruz ki, geçmişten bugüne kadar Kürt halkının kazanımlarını yok etmek için adeta ırkçı, milliyetçi bir anlayışla karşı karşıyayız. Şunu bilmenizi istiyoruz ki, ne yaparlarsa yapsınlar bu halk asla başını eğmeyecek. Özgürlüğü için demokratik geleceği için, Kürt halkının özgür geleceği için mücadeleyi sürdürecek. Gültan başkanımızın da ifade ettiği gibi yüreğimiz buruk. Çünkü yoldaşlarımız halen içeride. Ama biz özgür, demokratik gelecek için elbetteki bugün dünden daha fazla örgütlü ve inançlı bir şekilde mücadele edeceğiz.”

Editör: Haber Merkezi