Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz depremlerde yaşamını yitirenlere adandı. Newroz ateşi 39 merkezde yakılacak, 21 Mart’ta finalin yapılacağı kentlerden biri ise Diyarbakır olacak. Newroz’un Kürt halkı için anlam ve önemine değinen Kürdistani Parti temsilcileri, ayırt etmeksizin bütün Kürt örgütleri, dernekleri, kuruluşları, sanatçı ve aydınları, inançları ne olursa olsun birlikte hareket etmeye çağırdı.

‘Bu seçimde Cumhur İttifakı’nın stratejisi içerde ve dışarda Kürt halkını yok etmeye yönelik’

Halkların Newroz’unu kutlayarak, umut, özgürlük ve beraberlik dileyen Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, “Amed başta olmak üzere Efrîn’den Cinderes’e kadar depremden dolayı Kurdistan büyük zarar gördü. Halkımız ve bütün halklara baş sağlığı diliyoruz. Halkımıza Newroz’da da deprem bölgesindeki insanları unutmamaları ve onlara yardım etmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Seçim günü yaklaşıyor. Bu seçimde Cumhur İttifakı’nın stratejisi içerde ve dışarda Kürt halkını yok etmeye yönelik. Biliyoruz ki iktidar daha deprem bölgesindekilere yardıma gitmeden Kobanê bölgesine saldırarak kirli politikasını yürüttü. Millet İttifakı’nın stratejisi demokrasinin yükü Kürtlerin, nimetleri de bizim olsun üzerine kurulu” diye belirtti.

‘Bu yıl ki Newroz’u yeni bir bilince vesile olarak görmeliyiz’

İktidarın yönetim anlayışına dikkati çeken İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Ahmet Kaya, “Bu yıl özellikle yakın bir zamanda meydana gelen deprem gösterdi ki, bütün şartlar Kürtlere savaş açmak için kullanılmış. Her şeyi ihmal etmişler, hiçbir çalışma yapmayıp sadece uyumuşlar. Enkaz altındaki insanları bile çıkaramadılar ama Kürtleri bombalamak için uçak kaldırabildiklerini gösterdiler. Onun için bu sene ki Newroz’un anlamı yeni bir anlayış üzerinden birlik, beraberlik ve kardeşlik etrafında sahip çıkmak. Büyük ihmaller devam ettiriliyor, bu yıl ki Newroz’u yeni bir bilince vesile olarak görmeliyiz. Bu anlam ve düşünceyle alanlarda toplanmalı ve önemli mesajı vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Meteoroloji 4 ilin çiftçisini uyardı Meteoroloji 4 ilin çiftçisini uyardı

‘Sesimiz ve duruşumuz bir olsun ki kısa bir zamanda kaderimiz değişsin’

Newrozun önemini yineleyen Kaya, şöyle dedi: “Yüz yıllardır iktidara ve egemenlere karşı yeni bir yaşam inşa etmek isteyenler, bütün farklılıklarıyla el ele vermeli. Ayırt etmeksizin bütün Kürt örgütleri, dernekleri, kuruluşları sanatçı ve aydınları, inançları ne olursa olsun o alanda el ele vermeli ve büyük bir tepki göstermeli. Önümüzde bir seçim süreci var bir araya gelip iktidara sesimizi birlikte duyurmalıyız ki yıllardır sürdürdüğü hüküm son bulsun. Yıllardır nefes alamayan halk, nefes alabilsin. Bu anlamda da diyoruz ki durduğumuz yer, sesimiz ve duruşumuz bir olsun ki kısa bir zamanda kaderimiz değişsin.”

Yeni bir yaşamın başlangıcı

Newroz’un deprem bölgesinde yaşamlarını yitirenlere adandığını hatırlatan Partiya Azadî Genel Başkanı Ayettullah Aşitî ise, şunları belirtti: “Newroz üzerine birçok şey söylenip efsaneler anlatılıyor ancak Newroz’un Kürtler için anlamı çok farklı sahip çıkmamız gerekiyor. Newroz’da Kürtleri katledip cezaevlerini dolduranlar, bugün Kürtlerden çok Newroz’u sahiplenip kendilerine ait olduğunu iddia etmeye çalışıyor. Ancak çok önemli bir nokta var ki her şeyden önce Newroz’un amacı yeni bir yaşamın başlangıcıdır. Yeni bir doğuş ve onurlu bir yaşam için bunun üzerinde duruyoruz. Newroz, ulus kurmanın, zulmün ve haksızlığın son bulmasının yeni bir halk bilincinin kutlamasıdır.” (Kaynak: MA)