Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 4. Olağan Büyük Kongresi’ni yarın gerçekleştirecek. “Özgürlük İçin Yeniden / Ji bo Azadiyê” sloganıyla yapılacak kongrenin adresi Ankara Atatürk Spor Salonu olacak.

Yeşil Sol Parti kongresinde, eş genel başkanların yanı sıra Parti Meclisi'nde de (PM) yüzde 90 oranda değişiklikler yaşanması bekleniyor. Uzun bir süredir üzerinde tartışılan partinin yeni ismi de kongrede duyurulacak.

Kongre hazırlıkları kapsamında yürütülen diğer çalışmalar ise, tüzük değişikliği ve partinin işleyişine ilişkin oldu. Tamamlanan çalışmalar doğrultusunda yapılacak tüzük değişikliği ile Parti Meclisi üyelerinin sayısının düşürüleceği, tabandan gelen eleştiriler doğrultusunda bazı maddelerde değişikliğe gidilip yeni maddeler eklendiği öğrenildi. Tüzükte yer alan anadilde eğitim ve siyaset akademisinin kurulmasına dair maddeler de yine güncellendi.

Büyük bir önem atfedilip sıkı bir hazırlık sürecinin ardından toplanacak kongreye binlerce partilinin katılması bekleniyor. Kongreye kendi imkânları ile katılamayacak olan partililer, Türkiye’nin yedi bölgesinden otobüslerle Ankara’ya taşınacak. 10 binin üzerinde partilinin otobüslerle kongreye taşınmasını il ve ilçe örgütleri tarafından organize ediliyor.

Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin! Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin!

Kongre hazırlık kapsamında dünyanın dört bir yanındaki kurum, kuruluş, parti, örgüt, platform ve isimlere davetiyeler gönderilerek kongreye davet edilmişti. Davetiye gönderilen isimlerin büyük bir bölümünün kongreye katılması bekleniyor.

Kongrenin teknik hazırlıklarında da sona gelindi. Buna göre, kongrenin yapılacağı salondaki tüm hazırlıklar tamamlandı. Salona girişler ise tek kapıdan sağlanacak. Parti yetkilileri, güvenlik kaygısından kaynaklı girişlerin tek kapıdan sağlanacağını, ancak basın mensupları için farklı bir giriş kapısının olacağını belirtti.

Kongre salonunda güvenliği sağlamak amacıyla 50 kişilik özel güvenlik ekibinin dışında partilerden oluşan 200 kişilik bir güvenlik birimi de oluşturuldu. Kongrenin güvenliği için ayrıca 20'ye yakın MYK üyesi ve vekillerin görevlendirildiği öğrenildi.