SUR AJANS- Diyarbakır’da "Rabe, dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamaları, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın geçmiş dönemlerde yaptığı Newroz değerlendirmelerinin okunmasıyla doruğa çıktı. Ardından Kürt siyasetçi Leyla Zana sahne aldı.

Gülen çocuk: Haklı olduğumu biliyordum Gülen çocuk: Haklı olduğumu biliyordum

Zana, "Diren Ha Diyarbekir Diren" şarkısıyla sahneye çıktı. Uzun bir süre kitleyi zafer işaretleriyle selamlayan Zana, sözlerine "Amed sen Mezopotamya'nın siyasetisin ve kalbisin. Newroz kutlu olsun" diyerek başladı.

Kürt önderlerini andı

Tüm Kürtlerin Newrozu'nu kutlayan Zana, Şêx Sedî, Qazî Muhammed, Seîdê Kurdî, Melayê Cizîrî gibi Kürt önderlere minnettar olduklarını dile getirdi. Zana, "Onlar bizim köklerimiz. Onları saygıyla anıyorum. Zekiye Alkan, bedenini ateşe vererek karanlık günleri aydınlattı. Mazlum Doğan, 3 kibritle kara günleri aydınlattı, hepimizi aydınlattı. Hepsini hürmetle anıyorum. Bir kez daha diyorum sizin emeğinize sağlık" diye konuştu.

Asya'da birçok ülkede Newroz'un kutlandığına dikkati çeken Zana, Newroz'u uluslararası bir bayram haline getiren halkın Kürtler olduğunu vurguladı.

31 Mart yerel seçimlerine değinen Zana, "Biz sadece belediye başkanlarını seçmeyeceğiz. İktidardaki partiler bizim aklımızla dalga geçiyor. Diyorlar ki '100 yıldır Kürtleri yönettik. Kürtler bizden razı ondan kaynaklı bize oy veriyorlar.' Bir yandan AKP, bir yandan CHP, bir yandan da MHP... Artık 'hayır' diyoruz. Biz bundan sonra irademizi sadece kendimiz için kullanacağız" dedi.

Newroz kutlu olsun!

Konuşmasına sonrasında Türkçe devam eden Zana, "Biz bencil ve paylaşmayan bir halk değiliz ama Newroz’u Newroz yapan Mazlum Doğan, Zekiye Alkan ve Rewşen’in bedenidir. Biz bedenlerimizle Newroz’u aydınlatıyoruz ve halklara mal ediyoruz. Hep birlikte kim ki kutlamak istiyorsa onlara kutlu olsun. İsterse dünyanın öbür ucunda, isterse de şimdi aramızda olsun. Onlara kutlu olsun, mutlu olsun" ifadelerini kullandı.

Zana, konuşmasının devamında Jîna Emînî'nin katledilmesi sonrası başlayan "Jin, jiyan, azadî" direnişine değindi. Bu sırada kitleden "Jin, jiyan, azadî" sloganı yükseldi. Zana, "Biliyorsunuz Jîna Êmîni’den sonra bir slogan insanlığa ve bütün kadınlara mal oldu. Jin Jiyan Azadî."

Zana: Barış berekettir

Zana, Öcalan'ın 1993'teki barış ve çözüm çabalarına işaret ederek, "Bir kez daha bu yolun açılmasına hazır mısınız?" diye sordu. Kitle hep birlikte "Evet" yanıtı verdi.  Zana, "Barış berekettir. Barış sevmektir. Bir kez daha yüksek sesle diyoruz; Newroz'un kutlu olsun Başkan Apo. Bütün tutsak arkadaşların Newroz’u kutlu olsun." İfadelerini kullandı.

Kaynak: MA