SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Eşbaşkanları, milletvekilleri Cengiz Çandar, Serhat Eren, Büyükşehir belediye eşbaşkan adayları, Kürt siyasetçi Leyla Zana ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il eşbaşkanları, yerel seçim çalışmaları kapsamında Dicle, Eğil ve Kulp ilçelerinde halk ziyaretlerinde bulundu. 

İlk olarak Dicle’de temaslarda bulunan heyet burada halkın yoğun coşkusuyla karşılandı. DEM Partililer ilçeye konvoy ile girdi. Konvoy boyunca ilginin olduğu partililer halkı zafer işaretleriyle selamladı. 

Çeşmebaşı’nda toplanan yurttaşlar karla karışık yağmurun altında halaya durdu.

İlk olarak konuşan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Dicle’nin 91’deki rolüne işaret ederek, “Çok yakında Ortadoğu’ya barış gelecek ve sizlerden aldığımız güçle yeni bir sürece gideceğiz” dedi.

Mardin kayyımları 3 milyar 502 milyon TL borçlu gitti Mardin kayyımları 3 milyar 502 milyon TL borçlu gitti

‘Üçüncü yol demokrasinin yoludur’

Kürt siyasetçi Leyla Zana da, 91’de demokrasinin adımlarını bu meydanda attıklarını belirterek, siyasette üçüncü yolun önemine değindi. Zana, “Bugün de bu adımları başlatacağız. Üçüncü yol barışın, demokrasinin ve adaletin yoludur. Herkesi özgür insan olarak yetiştirmeye hazır mıyız?  İrademizi güçlü bir şekilde sandığa yansıtacağız. Bu çocuklarımızın geleceğidir. Güçlü bir iradenin sandıkta çıkması güçlü bir barış demek. Güçlü bir demokrasi ve özgürlükçü günler demek. Özgür ve birlikte bir yaşamın geleceğin tohumlarını 91’de bu alanda atmıştık. Umuyor ve diliyorum ki üçüncü yolun hayat bulması için de ki biliyorsunuz; bunda Sayın Abdullah Öcalan’ın büyük bir payı var. Halklar bütün özgürlüklerini bütün kimliklerini asimile ve inkar etmediği, birbirine saygı duyarak geleceği örme umudunu çiziyor. Tekrar diyoruz ki bu fikirleri, bu felsefeyi yaşamda bize öğretene bir selam gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Sonrasında heyet Bozova köyüne geçti. Heyet burada da yoğun coşkuyla karşılandı ve burada da halaya durdu.

Heyetin Kulp ve Eğil’de halkla temasları sürecek.

Editör: Haber Merkezi