SUR AJANS- Kürt siyasetçi Leyla Zana, yerel seçimlere 10 günden az bir zaman kala Diyarbakır’da saha çalışmalarına katıldı. Hazro ve Hani ilçelerinin ardından Zana, Diyarbakır Sur’da halk buluşmasına katıldı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Bağıvar Mahallesinde halk buluşmasına katılan Leyla Zana, yoğun bir kitle tarafından coşkuyla karşılandı.

Bağıvar’daki DEM Parti seçim bürosunda akşam saatlerinde toplanan kitle Leyla Zana’nın gelişi öncesi zılgıtlar eşliğinde halaylar çekti.

Leyla Zana’nın alana gelişi ile kitlenin coşkusu doruğa ulaşırken, kadınlar, çocuklar ve gençlerin ağırlıkta olduğu kitle Zana’nın konuşmasını ilgiyle dinledi.

Konuşmasında “kendimize oy veriyoruz” vurgusunu öne çıkaran Zana, “Bizim yüreğimizden, vicdanımızdan başka bir şeyimiz yok” dedi.

Dedeoğulları davasında sanıklara indirimli cezalar Dedeoğulları davasında sanıklara indirimli cezalar

Zana, tüm gün seçim çalışmaları sürdürdüğünü dile getirerek, “Bizim derdimiz sadece seçim değildir. Bizlerin yaşadıklarını gençlerimiz yaşamasın diyedir. Özgür, adaletli bir gelecek için derdimiz var. Kadınların eşit, özgür yaşadığı bir gelecek derdimiz var” dedi.

‘Biz kendimize sahip çıkmazsak kimse bize sahip çıkmaz’

“Her zaman kendinize sahip çıkın dedim” diyen Zana, “Kişi, toplum kendine sahip çıkmazsa kimse ona sahip çıkmaz. O yüzden sizler kendi emeğinizin, haklarınız arkasında durmalısınız. Bu sizin emeğinizdir, sahip çıkmalısınız. Burası sizin en büyük evinizdir. Bizim ne paramız var dağıtalım, ne gücümüz var saldıralım. Sadece vicdanımız, irademiz ve bilincimiz var. Amacımız halkımızın özgür, demokratik bir ortamda yaşamasıdır. Bizler çektik bari çocuklarımız çekmesin” diye belirtti.

‘Şahısların eksikliklerini partiye yüklemeyin’

Kürt siyasetinin halkın emeğiyle oluştuğunu dile getiren Zana, “Nasıl evimize bakıyorsak, partimize de öyle bakmalıyız. Bazen şahıslara kızabiliriz ama ev sizin, emeğinize sahip çıkın. Bizim sadece cesaretimiz, sıcak bir ruhumuz var. Bunca yıldır tüm saldırılara karşı ayakta kaldık. Bazen birbirimize kırıldık ama bu demek olmuyor ki birbirimizi bıraktık. Bu duygularla yarın bugünden daha güzel olsun. Ben çok mutluyum ki halkımız hala canlıdır. Siz ne kadar birbirinizin elini tutarsanız biz o kadar mutlu oluruz. Sizlerin içinde olduğum kadar çocuklarımın arasında olmadım. Cezaevine girdiğimde tek bir kez çocuklarımı düşündüm. O an da televizyon ekranında iki çocuk çöp kutusunda ekmek arıyordu. Ondan sonra kendime kızdım, ‘bunların hepsi senin çocuklarındır’ dedim. O günden bugüne halkımın çocukları, çocuklarım oldu. Partiden kırılmış olabilirsiniz, şahısların eksiklikleri olabilir ama partiye yüklemeyin. Bu parti kolaylıkla bugünlere gelmedi. Tırnaklarımızla bugünlere getirdik” ifadelerini kullandı.

Zana, son olarak Kürt halkını partisine, iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

Yapılan konuşmalar ardından çalınan müziklerle halaya duruldu.

Bağıvar’daki halk buluşmasına Leyla Zana, Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkan adayları Serra Bucak, Doğan Hatun, Sur eşbaşkan adayları Fatma Gulan Önkol, Adnan Örhan, Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Dem Parti il eşbaşkanı Abbas Şahin katıldı.

Editör: Haber Merkezi