SUR AJANS- İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerle Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimine geçti. 19 Ağustos 2019 ile 31 Mart 2024 tarihleri arasında Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kente vali olarak atanan Mustafa Yaman, Mahmut Demirtaş ve Tuncay Akkoyun aynı zamanda belediyeye kayyım olarak da atandı. Kayyımlar döneminde usulsüzlük ve yolsuzluklarla gündemden düşmeyen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin taşınmazları ya valiliğe devredildi ya da satıldı. Kayyımlar Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni 3 milyar 502 milyon TL borçla devrederken, 5 yılda yaptıkları özel kalem harcamaları da dikkat çekti.

Akkoyun 3 ayda 4 yıllık harcama yaptı!

Mardin’de 5 yılda değişen 3 kayyım, özel kalem bütçesinden toplam 20 milyon 596 bin 632 TL harcadı. En fazla harcamanın kayyım Tuncay Akkoyun tarafından 10 milyon 649 bin 169 TL ile 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin öncesindeki 3 ayda yapıldığı görüldü. Kayyım Akkoyun bu rakamla 3 ayda 4 yıllık özel kalem harcamalarını aşan bir harcama yapmış oldu.

En fazla bir diğer harcamanın 2019 yılında ikinci kez kayyım olarak atanan Mustafa Yaman döneminde yapıldığı kayıtlara yansıdı. Kayyım Mustafa Yaman’ın kayyım olarak görev yaptığı 2020 yılının Haziran ayına kadar olan dönemde en çok harcama yapıldığı görülürken, koronavirüs salgını döneminde kayyım olan Mahmut Demirtaş döneminde ise özel kalem harcamalarının düştüğü görüldü.

Milyonlar konaklama ve yemeğe verildi

Kayyımların 5 yıl boyunca yaptıkları harcama kalemlerini ise; “Makamı ziyaret edenlere verilmek üzere hediyelik eşya”, “Devlet büyüklerinin ve heyetlerinin katıldığı programların yemek bedeli”, “Devlet büyüklerinin ve heyetlerinin katıldığı programların konaklama bedeli”, “Devlet büyüklerinin ulaşım ücretleri” ve benzeri kalemler oluşturdu.

Kayıtlara göre; kayyımlar 5 yılda 7 milyon 194 bin 787 TL’yi hediyelik eşyaya, 4 milyon 264 bin 268 TL’yi yemeğe, 1 milyon 219 bin 367 TL’yi konaklamaya harcadı. Geriye kalan harcamalar ise “Temsil Ağırlama Gideri” adı altında yapıldı.

AKP’li vekillerin uçak biletlerini ödedi

Kayyımlar tarafından yapılan bir diğer harcama ise, “Devlet büyüklerinin ulaşım giderleri” adı altıda yapılan harcama oldu. 2019 yılında dönemin kayyımı Mustafa Yaman’ın belediyenin özel kalem harcamalarından kente gelen AKP’li milletvekillerinin uçak biletleri için 62 bin 776 TL harcadığı ortaya çıktı.

5 yıl içinde gelen 3 kayyım,  “Temsil ağırlama gideri” adı altında araç kiralama ve belediyenin düzenlediği seminerlere dair “ses ve görüntü hizmeti kiralama” için toplam 2 milyon 681 bin TL harcadı. Bu harcamalar, faturalandırılarak kayıtlara geçti.

Meteoroloji bölgeleri uyardı Meteoroloji bölgeleri uyardı

Bu miktarın 2 milyon 30 bin TL’si, sadece AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Mardin’de gerçekleştirdiği miting için yapılan araç kiralamasına ödendi.

Kaynak: MA