Mardin Büyükşehir Belediyesinin kaynaklarını bugüne dek halka dokunmayan projelerle boşa harcayıp iktidar yandaşlarına peşkeş çeken kayyım yönetimi, belediyeyi büyük bir borç yükü altına sokmuş durumda. Bununla sınırlı kalmayıp belediyeye ait birçok taşınmaz yerel seçimler öncesi Mardin Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB) devredildi.

Belediyeye ait olan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ni (MARSU) 2 milyar TL’nin üzerinde borç altına koyan kayyım yönetimi, yeniden borçlandırma yoluna gitti.

Kayyım tarafından oluşturulan Belediye Meclisi tarafından daha önceleri alınan kararlarda yetki verilen kişiler ve borçlanma miktarına dair detaylara yer verilmesine rağmen bu kararların haberlere konu olması üzerine Ocak ve Şubat ayı meclis toplantılarında alınan kararlarda bu yönlü detaylara yer almadı.

Borçlanma kararları

Kayyım yönetimi, Ocak ayındaki meclis toplantısında iki ayrı borçlanma kararı aldı. Bunlardan biri İller Bankası’ndan alınacak krediye ilişkin oldu. Kararda “İller Bankası A.Ş.’den kullanılacak krediye ilişkin her türlü işlem yapmaya yetki verilmesine karar verildi” denilse de yetkinin kime verildiği, kredinin hangi amaçlarla kullanılacağına ilişkin detaylara yer verilmedi.

Bir diğer kararda ise, “Yatırım faaliyetlerinde kullanılmak üzere İller Bankası A.Ş.’den Nakit Kredi kullanılmasına karar verildi” denildi.

Şubat ayında yapılan meclis toplantısında ise, İller Bankası ve Halk Bankası’ndan borçlanılması kararlaştırıldı.

Diyarbakır’daki Millet Bahçesi bakıma hasret kaldı Diyarbakır’daki Millet Bahçesi bakıma hasret kaldı

Bu yönde alınan üç ayrı kararın ilkinde “yatırımlarının finanse edilebilmesi” gerekçesiyle İller Bankası A.Ş.’den gayri nakdi kredi kullanılmasına karar verildi. İkinci kararda yine “yatırımların finanse edilebilmesi” için İller Bankası’nın teminatı karşılığında Halk Bankası’ndan kredi kullanılmasına karar verildi.

Kayyım yönetimi tarafından alınan bir diğer kararda da, “2024 yılı yatırımlarının finanse edilebilmesi” amacıyla İller Bankası veya kamu bankalarından kredi kullanılması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onay alınması uygun görüldü.

Kaynaklar belediyeye aktarıldı

Ocak ayı toplantısında yine “nakdi yardım” adı altında daha önce iki defa 10’ar milyon TL kaynak aktarılan AKP’li Midyat Belediyesi’ne bir kez daha kaynak aktarılmasına karar verildi. Kararda, “Midyat Belediyesi yatırım programında yer alan ancak ödenek yetersizliğinden dolayı yapılamayan parke beton bordür, beton oluk yapımı ve Midyat ilçesinin muhtelif mahallelerinde BSK ve Sathi kaplama yapım işi projelerinde kullanılmak üzere Midyat Belediyesine nakdi yardım yapılmasına karar verildi” denildi.

Kayyım yönetimi, Şubat ayında yapılan toplantıda aynı gerekçe ile AKP’li Midyat Belediyesine yeniden kaynak aktarma kararı aldı. Ancak aktarılacak bu kaynak miktarlarına yer verilmedi.

Kaynak: MA