SUR AJANS- İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimine geçti. 2019 yılında yeniden kayyım atanmasının ardından 3 kayyımın değiştiği belediyede bir kısım taşınmazlar satılırken, büyük bir kısmı da “İhtiyaç fazlası” denilerek, Mardin Valiliği’ne bağlı Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na (YİKOB) devredildi. Yine belediyenin kaynakları da AKP’li belediyelere aktarılırken, seçimler öncesinde kayyım yönetimi İller Bankasından milyonlarca lira kredi çekilmesi yönünde kararlar aldı.

Taşınmazlar hazineye devredildi

Kasım 2016 ile Nisan 2019 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi’ni 400 milyon TL, belediyeye bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürlüğü’nü ise 620 milyon TL borçlandıran kayyım yönetimi, borçlara borç ekledi. Kayyım yönetimi, belediyenin borçları karşılığında belediyeye ait en değerli taşınmazlarını “devir” adı altında Hazine Maliyesi’ne satarak, belediyenin borcunun büyük bir kısmını sildirdi.

Iğdırspor Play Off’ta avantajlı viraj aldı Iğdırspor Play Off’ta avantajlı viraj aldı

2 milyar TL’yi aştı

Ancak kayyım yönetimi belediyeye bağlı MARSU’nun borcunu ise yaklaşık 4’e katladı. 2019 yılında 620 milyon TL borcu olan MARSU’nun borcu 5 yıllık süre içinde Eylül 2023 itibari ile 2 milyar 123 milyon 123 bin 133 TL’ye çıktı. MARSU’nun Eylül ayından itibaren gerçekleştirdiği borçları ile beraber borç miktarının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: MA