Otoyol ve köprü geçişleri zamlandı Otoyol ve köprü geçişleri zamlandı

SUR AJANS- Arpa hasadının her yıl 15 Mayıs’ta başladığı Mezopotamya Ovası’nda, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle arpa hasadı da erken başladı. Mevsimin ilk hasadını Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Öğrendik Mahallesi’ndeki çiftçi Eyüp Topçul gerçekleştirdi.

İlk hasatta 40 dönümlük araziden 16 bin 200 kilogram arpa hasat edildi. Hasadı yapılan arpa Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi'ne getirilerek satışa sunuldu. Yapılan açık artırmada ilk hasadın tonu Zahireciler Derneği üyesi Seyhan Erat tarafından 10 bin 310 TL’ye satın alındı. Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, yapılan ilk hasat nedeniyle çiftçi Topçul’a Cumhuriyet altını hediye etti.

‘Kalite de verim de iyi’

2024 yılının ilk hasat edilen arpasının hem kalite olarak hem de verim olarak çok iyi olduğunu kaydeden Öter, “Geçen sene dönümde ortalama 300 kilo verim elde edilmişti, bu sene dönümde 400 kilo verim elde edildi. Geçen seneye oranla dönümde 100 kilo daha fazla verim elde edilmesi sevindiricidir. 2024 yılı hububat açısında bereketli bir sezon olacak inşallah. İlk hasat vesilesiyle geleneksel olarak ilk çiftçimize altın hediye ediyoruz. Çiftçilerimiz velinimetimizdir, onların bizim yanımızda değeri altın ile kıyaslanamaz ama sembolik olarak bu geleneğimizi sürdürüyoruz. Çiftçilerimiz ülke insanını besliyor, soframıza gelen ürünün hammaddesini üreten çiftçilerdir. Çiftçilerimizin girdi maliyetleri enflasyon nedeniyle çok yüksektir. Bu sene Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat alım fiyatlarını zamanında açıklamasını ve çiftçinin yüksek girdi maliyetlerini göz önünde bulundurmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından çiftçiler ve zahireciler, hasat edilen ilk arpayı inceleyerek, çiftçi Topçul’u tebrik etti.

Editör: Haber Merkezi