Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile ALZ Diyarbakır işbirliğiyle 14 Kasım Salı günü Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkez’inde ziyarete açılan ve 57 ilden 168 Firma ile Firma temsilcilerinin katıldığı “5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı”, önceki gün sona erdi. Fuarın son bulmasıyla birlite bu yıl ziyaretçi sayısı da açıklandı. 

Gram altın yükselişte Gram altın yükselişte

WhatsApp Image 2023-11-21 at 14.05.34 (2)

İlk olarak 2018 yılında birincisi düzenlenen fuarın ziyaretçi sayısı 100 binin altında kalmıştı. Önceki yıl 4’üncüsü düzenlenen fuarın ziyaretçi sayısı ise 250 bin olarak açıklanmıştı. Bu yıl ise 5’incisi düzenlen fuara ise 347 bin 641 ziyaretçi katıldı. Bu rakam “Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı” tarihinin en yüksek ziyaretçi rekorunu kırdı.

WhatsApp Image 2023-11-21 at 14.05.34 (1)

Fuara dair açıklama yapan DTSO, fuarın zengin lezzet çeşitliliği sunan yöresel ürünlerin markalaşması ve coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerin bilinirliklerini artırması, yeni pazarlara açılma hamlelerinde önemli bir buluşma noktası olduğunu belirtti.

DTSO, tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Fuar kapsamında düzenlenen Diyarbakır 5. Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Yarışması ile usta aşçılar, öğrenciler ve ev hanımları tarafından yapılan birbirinden lezzetli yemekler, pastalar ve tatlılar altın madalya için kıyasıya yarıştı. Anaokulu minikleri tarafından sahne mutfakta hazırlanan meyveli yoğurt ve pankek ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Altı gün boyunca Anadolu Mutfağının eşsiz lezzetlerinin sergilendiği ve Erzurum’un Onur Konuğu İl olarak katıldığı Fuarda, Erzurum’un coğrafi tescilli Göğermiş, Çivil Peyniri ve Tereyağı,  Erzurum’a ait yöresel yemekler, Sahne Mutfak ’da hazırlandı ve ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Fuar boyunca, Sahne Mutfak’da tarihten gelen birçok mutfağın yemek kültürünün yaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla, usta  aşçılar tarafından unutulmaya yüz tutmuş başta Diyarbakır İli olmak üzere birçok ilden farklı konu başlığında yöresel ve coğrafi işaretli yemek etkinlikleri hazırlanarak bu lezzetlerin püf noktaları, ziyaretçiler ile fuarı ziyaret eden akademisyen, gastronomi yazarı, blogger, şef vb. farklı kesimlere tadım atölyeleri  ile sunuldu.

Bunun yanı sıra, Fuara Diyarbakır dışından katılım sağlayan şefler tarafından hem Diyarbakır’ın hem kendi şehirlerinin yöresel lezzetlerinin, ilgiyle izlenen atölye ve sunumları gerçekleştirildi

Fuara destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, katılımcı firmalara, ziyaretçilere ve basın mensuplarına teşekkür ederiz."